افغانستان؛ دست‌کم۶ کشته در پی حمله به پایگاه اردوی ملی ارتش در ولایت بلخ

ارتش ملی افغانستان
ارتش ملی افغانستان   -  Copyright  AP Photo/Rahmat Gul
نگارش از یورونیوز

اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما وزارت دفاع افغانستان انگشت اتهام را به سمت شبه‌نظامیان طالبان نشانه گرفته است.

در پی حملۀ انتحاری با خودروی بمب گذاری شده که بامداد پنج‌شنبه در ولایت بلخ در شمال افغانستان روی داد، دست‌کم شش سرباز افغان کشته و سه سرباز زخمی شدند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع افغانستان، در این حمله یکی از پایگاههای اردوی ملی ارتش هدف گرفته شده و اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما وزارت دفاع افغانستان، آن را تروریستی خوانده و انگشت اتهام را به سمت شبه‌نظامیان طالبان نشانه گرفته است.

مدت کوتاهی پس از انفجار این خودروی بمب گذاری شده نیز گروهی از شبه‌نظامیان به همان محل حمله و به سمت نیروهای دولتی تیراندازی کرده‌اند.

به گفتۀ منیر فرهاد، سخنگوی ولایت بلخ درگیری در داخل این پایگاه برای ساعت‌ها ادامه داشته است اما در نهایت نیروهای افغان موفق به دفع حملۀ مهاجمان شده‌اند.

طالبان در روزهای اخیر در ولایت بلخ بسیار فعال بودند. آنها روز سه‌شنبه نیز یک پاسگاه ارتش را در ولسوالی دولت آباد این ولایت هدف قرار دادند و درجریان حمله به آن دست‌کم ۷ سرباز افغان را کشتند و ۶ تن از اعضای نیروهای امنیتی را زخمی کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان علاوه بر پذیرش مسئولیت حمله به پاسگاه دولت آباد، اعلام کرده بود که نیروهای طالبان توانسته‌اند چهار سرباز افغان را نیز به اسارت گرفته و مهمات و اسلحه‌های موجود در این پاسگاه را به غنیمت ببرند.

گروه طالبان بر نیمی از خاک افغانستان کنترل دارد و همچنان حملات روزانۀ خود به نیروهای آمریکایی و افغان همچنین مقامات دولتی این کشور ادامه می‌دهد.

این حملات در حالی انجام می‌شود که نمایندگان طالبان دور جدیدی از مذاکرات را با نمایندگان آمریکا به میزبانی قطر از سر گرفته‌اند تا بر سر چگونگی پایان دادن به جنگ داخلی ۱۸ ساله در این کشور به توافق برسند.

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ نیروهای آمریکایی در خارج از مرزهای کشورشان محسوب می‌شود. در این درگیری‌های طولانی مدت، شمار قابل توجهی از غیرنظامیان افغان نیز در اثر حملات، بمباران‌ها و بمب گذاری‌های کنار جاده‌ای کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط