Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کشف نقاشی ۲۴ میلیون یورویی در آشپزخانه زنی مسن؛ فرانسه راه خروج تابلو را بست

 کشف نقاشی ۲۴ میلیون یورویی در آشپزخانه زنی مسن؛ فرانسه راه خروج تابلو را بست
Copyright AP Photo/Michel Euler
Copyright AP Photo/Michel Euler
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشف یک نقاشی متعلق به قرن ۱۳ میلادی اثر چیمابوئه که چند ماه پیش در آشپزخانه زنی مسن در شمال فرانسه پیدا شد حیرت دنیای هنر را در پی داشت و اکنون دولت فرانسه تصمیم گرفته است از خروج آن به‌عنوان یک گنیجنه ملی جلوگیری کند.

آگهی

کشف یک تابلوی نقاشی متعلق به قرن ۱۳ میلادی اثر چیمابوئه که چند ماه پیش در آشپزخانه زنی مسن در شمال فرانسه پیدا شد حیرت اهل دنیای هنر را در پی داشت. دولت فرانسه تصمیم گرفته است از خروج آن از کشور به‌عنوان یک گنیجنه ملی جلوگیری کند.

پاریس به مدت ۳۰ ماه خروج تابلوی « استهزای مسیح» از فرانسه را ممنوع کرده است تا در این مدت بودجه خرید این اثر را فراهم کند.

این تابلو در ماه سپتامبر گذشته کشف شد و یک ماه پس از آن، به قیمت ۲۴ میلیون یورو در یک حراجی به فروش رفت.

ابعاد این تابلوی کوچک تنها ۲۰.۳ سانتی‌متر در ۲۸.۵ سانتی‌متر است که در حین بازدید یک کارشناس عتیقه از خانه یک زن مسن در نزدیکی شهر کومپین در ۹۰ کیلومتری شمال پاریس کشف شد.

این زن ۹۰ ساله به خانه سالمندان منتقل شده بود و می‌بایست قبل از تخلیه خانه، فهرستی از وسایل موجود در خانه وی تهیه می‌شد.

فیلومین ولف کارشناس آثار عتیقه، این اثر را آویزان به دیوار بالای اجاق آشپزخانه منتهی به اتاق نشیمن مشاهده کرد. این خانه قبلا فروخته شده بود. خانم ولف به رسانه‌های فرانسوی گفت: «تنها یک هفته فرصت داشتم تا وسایل را مرتب و خانه را خالی کنم.» وی می‌گوید اگر برای این کار وقت نمی‌گذاشت این وسائل مستقیم به بازیافت منتقل می‌شدند.

در نهایت این اثر از سوی کارشناسانی در پاریس به‌عنوان اثر چیمابوئه شناسایی و سپس به حراج گذاشته شد. گرچه هویت خریدار یا خریداران این اثر فاش نشده است اما رسانه‌های فرانسه می‌گویند که دو کلکسیونر شیلیایی، متخصص در هنر رنسانس ایتالیا که ساکن آمریکا هستند این نقاشی قدیمی را خریده‌اند.

ap
تابلوی استهزای مسیحap

چیمابوئه، هنرمند دوره پیش از رنسانس را که در سال ۱۳۰۲ میلادی در گذشت به عنوان پدر رنسانس نیز می‌شناسند. او از جمله نخستین نقاشان ایتالیایی بود که از سبک رایج بیزانسی در اروپای قرون وسطی فاصله گرفت و به سراغ گنجاندن عناصری مانند حرکت یا اشکال سه‌بعدی در نقاشی‌های خود رفت.

این تابلو بخشی از یک مجموعه تابلوی نقاشی درباره مصائب و مصلوب شدن عیسی مسیح است. غیر از این اثر، دو اثر دیگر از این مجموعه در گالری ملی لندن و موزه هنری نیویورک نگهداری می‌شوند.

این تابلو، عیسی مسیح را در میان جمعیتی نشان می‌دهد که در حال مسخره کردن و آزار او هستند.

وزارت فرهنگ فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تابلوی استهزای مسیح در وضعیت خوبی است و فرانک ریستر، وزیر فرهنگ بنا بر توصیه نهادی در حوزه گنجینه‌های ملی، از خروج این نقاشی به خارج از کشور جلوگیری می‌کند تا بودجه خرید آن تامین شود و در کنار اثر دیگری از چیمابوئه در موزه لوور پاریس قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند دانمارکی که تابلوی خالی را به موزه به‌عنوان هنر مفهومی قالب کرده بود محکوم شد

سارق تابلوی نقاشی در روسیه دستگیر شد

دانشمندان راز دیگری از نقاشی مونالیزا را کشف کردند