واژگونی قایق پناهجویان در دانوب دست کم شش نفر را به کام مرگ کشاند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک زن پناهجو روی پلی مسدود بر روی رودخانه دانوب
یک زن پناهجو روی پلی مسدود بر روی رودخانه دانوب   -   کپی رایت  AP

به گفته دولت صربستان شش مهاجر که تلاش داشتند با عبور از رودخانه دانوب وارد کرواسی شده و از این طریق پا به حوزه اتحادیه اروپا بگذارند در پی واژگون شدن قایق‌شان جان باختند.

وزارت کشور صربستان ضمن اعلام این خبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «حوالی ساعت شش صبح به وقت محلی به ماموران پلیس اطلاع داده شد که یک قایق حامل پناهجویان در شمال صربستان درون آب واژگون شده است. این افراد قصد داشتند با قایق از رودخانه دانوب عبور کنند.»

در بیانیه وزارت کشور صربستان آمده است که ماموران پلیس جسد دو تن از حادثه دیدگان را از درون آب بیرون کشیده و تلاش برای یافتن دیگر قربانیان همچنان ادامه دارد.

پلیس صربستان به شمار دقیق افراد حادثه دیده و همچنین ملیت و یا جنسیت آنها اشاره نکرده و هنوز مشخص نیست که قایق حادثه دیده چند نفر را با خود حمل می‌کرد.

این در حالیست که به گزارش رسانه‌های محلی حدود پانزده پناهجو تلاش داشتند با قایق از رودخانه دانوب عبور کرده و خود را به کرواسی برسانند که از اعضای اتحادیه اروپا است.

بر اساس این گزارش تاکنون شش تن از این پناهجویان از جمله دو کودک ناپدید شده و اثری از آنها در دست نیست.

صده‌ها هزار پناهجو که عمدتا از مناقشات مناطق خاور میانه و خاورنزدیک گریخته بودند پیشتر تا مارس ۲۰۱۶ از راه‌های گوناگون از جمله منطقه بالکان تلاش داشتند خود را اروپای مرکزی برسانند اما با مرزهای بسته اروپا مواجه شدند.

بسیاری از مهاجران پس از بسته شدن مرزهای اتحادیه اروپا همچنان «راه بالکان» را در پیش گرفته و به صورت غیرقانونی وارد کشورهای این حوزه شده‌اند. شمار زیادی از این مهاجران همچنان در صربستان و یا بوسنی متوقف شده و منتظر فرصتی مناسب برای ورود به حوزه اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس گزارش کمیساریای پناهندگان صربستان تا اواسط ماه جاری میلادی بیش از ۴ هزار پناهجو همچنان در مراکز پذیرش مهاجران در این کشور روزگار می‌گذارنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید