صربستان به نخست وزیر سابق و فراری تایلند شهروندی اعطا کرد

 ینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق و تبعیدی تایلند
ینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق و تبعیدی تایلند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینگلاک شیناواترا ۵۲ ساله پس از خروج از تایلند ابتدا وارد دوبی شد و به تاکسین، برادرش که وی نیز پیشتر سمت نخست وزیری تایلند را تجربه کرده و سپس فراری شده بود، پیوست.

آگهی

دولت صربستان می گوید که به ینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق و تبعیدی تایلند حق شهروندی اعطا کرده است. خانم شیناواترا سال ۲۰۱۷ برای فرار از تبعات ناشی از اتهام های وارده به وی مبنی بر «سهل انگاری» از تایلند گریخته بود.

ینگلاک شیناواترا ۵۲ ساله پس از خروج از تایلند ابتدا وارد دوبی شد و به تاکسین، برادرش که وی نیز پیشتر سمت نخست وزیری تایلند را تجربه کرده و سپس فراری شده بود، پیوست.

تاکسین شناواترا برادر ینگلاک در تایلند به فساد متهم شده و در سال ۲۰۰۶ برای فرار از مجازات زندان از کشور گریخته بود.

بیشتر بخوانید:

آغاز محاکمه نخست وزیر پیشین تایلند

نخست وزیر سابق تایلند به اتهام" سهل انگاری" محاکمه خواهد شد

دولت صربستان روز بیست و هفتم ژوئن با استناد به بخشی از قوانین این کشور اعلام کرده بود که منعی برای دادن حق شهروندی به ینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق و فراری تایلند وجود ندارد.

در این بیانیه تصریح شده بود که به موجب قانون اعطای حق شهروندی، اتباع خارجی در صورت دارا بودن شرایط و در راستای منابع کشور می توانند شهروند صربستان شوند.

انتشار این حق شهروندی به صورت روزنامه رسمی روز پنجشنبه در شبکه های اجتماعی صربستان انعکاس گسترده ای پیدا کرد. مقامات صربستان، دیپلمات های تایلندی مستقر در بلگراد و خانواده شناواترا هنوز در این خصوص به صورت رسمی اظهار نظر نکرده اند.

دیوان عالی تایلند سال ۲۰۱۵ خانم ینگلاک شیناواترا را در پرونده یارانه برنج به سهل انگاری متهم کرده بود. بر اساس این حکم انتظار می رفت که وی به اتهام افزایش مصنوعی قیمت برنج در جریان برنامه یارانه برنج و ضرر و زیان های میلیاردی در اثر سهل انگاری به ده سال حبس محکوم شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین شهروندی را به خارجی‌ها اعطا کرده‌اند؟

نخستین کشور اروپایی برگزار کننده انتخابات پس از بحران کرونا

واژگونی قایق پناهجویان در دانوب دست کم شش نفر را به کام مرگ کشاند