Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صربستان پلیس مرزی کرواسی را به شکنجه پناهجوی نوجوان افغان متهم کرد

صربستان پلیس مرزی کرواسی را به شکنجه پناهجوی نوجوان افغان متهم کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مأموران کروات این نوجوان پناهجو را زیر «شکنجه جسمی و روحی» قرار داده و ضمن کتک زدن او به بدنش برق وصل کرده‌اند، به طوری که دچار شکستگی قفسه سینه و خونریزی داخلی شده است.

آگهی

صربستان پلیس کرواسی را متهم کرد که یک پناهجوی ۱۶ ساله افغان را شکنجه کرده است.

آژانس پناهندگان صربستان با بیان این مطلب همچنین اعلام کرد پلیس مرزی کرواسی ضمن بدرفتاری اجازه نداده است تا این نوجوان و ۱۵ پناهجوی افغان دیگری که او همراه آنها بوده تقاضای پناهندگی در اتحادیه اروپا بدهند.

دولت صربستان و برخی نهادهای جهانی از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل پیش از این هم از رفتار مأموران دولتی کرواسی با پناهجویان انتقاد کرده‌اند، اما انتقاد جدید در مورد پناهجوی نوجوان افغان باعث بروز تنش تازه‌ای میان دو کشور همسایه شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه گفته است که مأموران کروات اواخر ماه گذشته میلادی این نوجوان پناهجو را زیر «شکنجه جسمی و روحی» قرار داده و ضمن کتک زدن او به بدنش برق وصل کرده‌اند، به طوری که دچار شکستگی قفسه سینه و خونریزی داخلی شده است.

در این بیانیه آمده است: «کمیساریا با ابراز نگرانی و انزجار خود از چنین رفتارهایی نسبت به تکرار بیش از حد خشونت پلیس مرزی کرواسی و نقض آشکار حقوق بشر به جامعه جهانی هشدار می‌دهد.»

خبرگزاری رویترز با این نوجوان افغان که شاهرخ ‌خان نام دارد و در یک اردوگاه پناهجویان در صربستان به سر می‌برد گفتگو کرده است. در این اردوگاه ۱۵ پناهجوی دیگر افغان نیز حضور دارند. شاهرخ خان به رویترز گفته است که مایل نیست جزئیات بیشتری در مورد هویتش را فاش کند، زیرا می‌ترسد که در صورت تلاش مجدد برای عبور از مرز کرواسی بار دیگر به دست پلیس این کشور شکنجه شود.

«این رفتارها روز به روز ابعاد فاجعه‌بارتر و غیرانسانی‌تری به خود می‌گیرد. بر اثر این برخوردها، افراد [پناهجو] به جز ضربه‌های جسمی، دچار تحقیر هم می‌شوند زیرا با آنها به عنوان انسان رفتار نمی‌شود.»
رادوش جوروویچ
مدیر اجرایی «دیدبان مرکز حمایت از پناهجویان» در بلگراد

شاهرخ خان همچنین گفته که پلیس تلفن همراه او را شکسته و ۶۰۰ یورو پول او را گرفته است.

برخی دیگر از اعضای این گروه‌های پناهجوی افغان نیز با دست و پای باندپیچی شده به رویترز گفته‌اند بر اثر شکنجه پلیس کرواسی دست و پا و استخوان برخی دیگر از اعضای بدنشان شکسته و ضرب دیده است.

بیشتر بخوانید:

کرواسی و صربستان از جمهوری‌های یوگسلاوی پیشین هستند. کرواسی عضو اتحادیه اروپاست، اما صربستان در انتظار پیوستن به این اتحادیه است. این کشور هرگز با همسایگان خود روابط خوبی نداشته و از زمان ورود سیل جدید مهاجران در سال ۲۰۱۵ به سمت اروپا از راه بالکان، این روابط تیره‌تر از پیش شده است.

کرواسی تکذیب کرد

دولت کرواسی این اتهام صربستان را «بی‌اساس» و «کاملا موهوم» خوانده است.

وزارت کشور کرواسی با انتشار بیانیه‌ای که در مورد این رویداد که یک نسخه از آن روی وبسایت این وزارت‌خانه منتشر شده، گفته است: «به نظر ما این هم یک سری اتهام‌های بی‌اساس و بی‌پشتوانه علیه پلیس کروات است. زیرا پلیس ما تنها بر اساس وظیفه خود با همت و پشتکار از مرزهای کشور و نیز مرزهای خارجی اتحادیه اروپا در برابر ورود مهاجران غیرقانونی نگهبانی می‌کند.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «اتهام‌های مربوط به شکنجه پناهجویان کاملا موهوم است و منطبق با واقعیت نیست.»

رویترز
پناهجوی افغان در اردوگاه صربستان جای شکنجه مأموران پلیس کرواسی را نشان می‌دهدرویترز

این بیانیه می‌افزاید پلیس کرواسی از آغاز سال جاری میلادی تاکنون از ورود ۹ هزار و ۴۸۷ پناهجو که قصد داشته‌اند از مرز این کشور عبور کنند جلوگیری کرده و ۶۰۰ قاچاقچی انسان از جمله چندین شهروند صرب را دستگیر کرده است.

با آن که موج مهاجرت پناهجویان از خاورمیانه به اروپا از راه بالکان از سال ۲۰۱۶ میلادی به این سو کاهش چشمگیری پیدا کرده، اما شمار موارد بدرفتاری و خشونت علیه پناهجویان در کشورهای این منطقه افازیش یافته است.

بیشتر بخوانید:

رادوش جوروویچ، مدیر اجرایی «دیدبان مرکز حمایت از پناهجویان» در بلگراد در این زمینه می‌گوید: «این رفتارها روز به روز ابعاد فاجعه‌بارتر و غیرانسانی‌تری به خود می‌گیرد. بر اثر این برخوردها، افراد [پناهجو] به جز ضربه‌های جسمی، دچار تحقیر هم می‌شوند زیرا با آنها به عنوان انسان رفتار نمی‌شود. آنها پس از تحمل این رنج‌ها به طور غیرقانونی به صربستان بازگردانده می‌شوند.»

موج میلیونی مهاجرانی که عمدتا از جنگ سوریه گریخته بودند و نیز پناهجویانی از افغانستان و ایران از سال ۲۰۱۵ و بعد از آن تلاش کردند تا از طریق کشورهای حوزه بالکان خود را به اروپای غربی و شمالی برسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضارب پلیس زاگرب خودکشی کرد

واژگونی قایق پناهجویان در دانوب دست کم شش نفر را به کام مرگ کشاند

استقبال گرم و ویژه از رهبر چین در صربستان