انتخابات ریاست جمهوری کرواسی به دور دوم کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات ریاست جمهوری کرواسی به دور دوم کشیده شد
کپی رایت  عکس ها از آسوشیتدپرس

شمارش بیش از ۹۰ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهد که زوران میلانوویچ، نخست وزیر سابق این کشور باید در دور دوم انتخابات با کولیندا گرابار کیتاروویچ، رئیس جمهوری کنونی رقابت کند.

زوران میلانوویچ، نامزد چپگرا موفق به کسب نزدیک به ۳۰ درصد آراء شده و از کولیندا گرابار کیتاروویچ پیشی گرفته است. رئیس جمهوری فعلی کرواسی حدود ۲۷ درصد آراء را به دست آورده است.

هر چند نتایج قطعی رای گیری روز یکشنبه هنوز اعلام نشده اما به نظر می رسد که میروسلاو اشکورو، خواننده راستگرا با کسب حدود ۲۴ درصد آراء از راهیابی به دور دوم انتخابات باز مانده است.

نتیجه اعلام شده نشان می دهد همانطور که پیش بینی می شد رقابت بین سه نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری کرواسی فشرده بوده است. حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرکت در رای گیری روز یکشنبه بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کرواسی روز پنج ژانویه (۱۵ دی) برگزار خواهد شد. زوران میلانوویچ، ۵۳ ساله از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ نخست وزیر کرواسی بود. او وعده داده است که کرواسی را به کشوری «معمولی» با نظام قضایی مستقل تبدیل خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری کرواسی در حالی برگزار شد که این کشور قرار است تا چند روز دیگر برای اولین بار ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد.

هر چند سمت ریاست جمهوری در کرواسی بیشتر جنبه ای تشریفاتی دارد اما رئیس جمهور رسما فرمانده کل قوا و نماینده کرواسی در خارج از این کشور است.

کرواسی در حالی در روز اول ژانویه (۱۱ دی) ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت که خروج بریتانیا از این اتحادیه در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) و مذاکره با لندن در مورد آینده روابط تجاری دوجانبه احتمالا مهمترین دستور کار دوره ریاست شش ماهه کرواسی خواهد بود.