مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ است. این طرح اکنون برای رسیدگی نهایی به مجلس سنا ارجاع می شود.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه پس از ساعت ها بحث و بررسی، دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را تصویب کرد.

«سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ است. این طرح اکنون برای رسیدگی نهایی به مجلس سنا ارجاع می شود.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز جمعه گذشته دو ماده طرح استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را تصویب کرده بود.

دونالد ترامپ اکنون به سومین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا تبدیل شده که طرح استیضاحش در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده است.

ماده اول طرح استیضاح که دونالد ترامپ در آن به «سوءاستفاده از قدرت» متهم شده است با ۲۳۰ رای موافق در مقابل ۱۹۷ رای مخالف به تصویب مجلس نمایندگان رسید. ماده دوم طرح استیضاح نیز که به اتهام «کارشکنی در کار کنگره» مربوط می شود با ۲۲۹ رای موافق و ۱۹۸ رای مخالف به تصویب رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ در صورت رای موافق دو سوم سناتورها به طرح استیضاح از سمت خود برکنار می شود. این در حالی است که با توجه به اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا این امر بعید به نظر می رسد.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان بر این باور هستند که دونالد ترامپ در جریان مکالمه تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با ارائه درخواست تحقیق درباره جو بایدن از قدرت خود «سوءاستفاده» کرده است.

جو بایدن یکی از نامزدهای پیشتاز حزب دموکرات برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و رقابت با دونالد ترامپ است. او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به مدت هشت سال عهده دار سمت معاون رئیس جمهوری بود.

اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان اعلام کرده بودند که قصد دارند با استفاده از ساز و کارهای پیش بینی شده در آئین نامه این مجلس روند رسیدگی به دو ماده طرح استیضاح را به تاخیر بیاندازند. در همین راستا اندی بیگز، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان در آغاز جلسه روز چهارشنبه خواستار به تعویق افتادن روند رسیدگی به طرح استیضاح رئیس جمهوری شد.

پیشنهاد این نماینده جمهوریخواه پس از بحث و بررسی با رای اکثریت اعضای مجلس نمایندگان رد شد.

دونالد ترامپ در آستانه برگزاری جلسه مجلس نمایندگان در صفحه توئیتر خود بر «بی گناهی» خود تاکید کرد. او نوشت: «باورتان می شود که من امروز توسط چپ رادیکال و دموکرات هایی که هیچ کاری انجام نمی دهند استیضاح خواهم شد؟ من هیچ کار اشتباهی انجام نداده ام.»

جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا ریاست جلسات محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا را برعهده خواهد داشت. میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا پیشاپیش پیشنهاد دموکرات ها برای حضور اعضای ارشد دولت دونالد ترامپ در این مجلس برای ادای شهادت را رد کرده است.

این در حالی است که نتیجه یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که ۷۰ درصد آمریکایی ها با ادای شهادت اعضای ارشد دولت دونالد ترامپ در جلسات محاکمه او در مجلس سنا موافق هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حواشی نامتعارف سیاست آمریکا؛ از پخش معاینه دندان تا شوخی با آدم خواری

در ششمین مناظره درون حزبی دموکرات‌های آمریکا چه گذشت؟

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد