جشن «شب یلدا» در فرهنگ‌های مختلف

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جشن «شب یلدا» در فرهنگ‌های مختلف

جشن شب یلدا یا بلندترین شب سال تنها مختص ایرانیان نیست؛ در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌های دیگر نیز این شب را با خوراکی‌ها و غذاهای مخصوص جشن می‌گیرند.

شب یلدا به چه معناست؟

نام «یلدا» از واژه‌ای سریانی به معنای زایش گرفته شده است. شب یلدا به بلندترین شب سال گفته می‌شود و روز بعد از آن یعنی اول دی‌ماه مصادف با شب «انقلاب زمستانی» در نیمکره شمالی زمین است که در علم اخترشناسی به زمانی اطلاق می‌شود که خورشید در پائین‌ترین حد خود در آسمان و کم‌ترین زاویه با زمین قرار دارد.

چه کشورهایی بلندترین شب سال را جشن می گیرند؟

ایرانیان از دیرباز در شامگاه روز سی‌ام آذر جشن یلدا یا شب چله را برگزار می‌کنند. در این شب خانواده‌ها و دوستان دور هم جمع شده و به روایت داستان‌ و خواندن شعر می‌پردازند. خوراکی‌های ایرانیان در این شب شامل انار، هندوانه و آجیل شیرین است.

برخی فرهنگ‌های باستانی و مذهبی در سراسر دنیا، مراسمی خاص برای بلندترین و کوتاه ترین شب سال به معنای شروع زمستان و تابستان دارند. برای بسیاری از این فرهنگ‌ها انقلاب تابستانی و زمستانی با مفهوم نور و بازگشت خورشید گره خورده است.

مردم پرو در این شب برای خورشید قربانی می‌کنند و مردم کره جنوبی و چین نیز بلندترین شب سال را با خوردن غذاهای گرم شامل لوبیا قرمز و برنج و همچنین میوه‌های خاص جشن می گیرند.

در جنوب انگلستان نیز در این شب مردم به منطقه باستانی استون هنج می‌روند و با رقص و آواز آن را جشن می‌گیرند.