Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هزاران شهروند جمهوری چک بار دیگر خواستار استعفای آندری بابیش، نخست وزیر میلیاردر شدند

هزاران شهروند جمهوری چک بار دیگر خواستار استعفای آندری بابیش، نخست وزیر میلیاردر شدند
Copyright Copyright 2019 The Associated Press. All rights reservedPetr David Josek
Copyright Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه «میلیون‌ها لحظه برای دموکراسی» تظاهرات روز سه شنبه در پراگ را سازماندهی کرده بود.

آگهی

هزاران تن از شهروندان جمهوری چک بار دیگر علیه آندری بابیش، نخست وزیر این کشور به خیابان آمده و تظاهرات کردند. 

مخالفان پس از آنکه دادستان پرونده اتهام تقلب در کسب یارانه و کمک‌های اتحادیه اروپا از سوی شخص نخست وزیر را بازگشایی کرد، باردیگر به خیابان آمدند. اتحادیه اروپا دریافت یارانه از سوی آندره بابیش را مصداق «تعارض منافع» می خواند.

مخالفان نخست وزیربارها در سال جاری با برگزاری تظاهرات خواهان استعفای رئیس ثروتمند دولت جمهوری چک شده اند. گروه «میلیون‌ها لحظه برای دموکراسی» تظاهرات روز سه شنبه در پراگ را سازماندهی کرده بود.

مخالفت و انتقادها از آندری بابیش در حالی صورت می گیرد که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که هم چنان حزب متبوع نخست وزیر، آ ان او، محبوبترین جریان سیاسی در این کشور است.

به گفته پلیس در تظاهرات سه شنبه ۱۵ هزار معترض شرکت داشتند. میکولاس مینار، رهبر گروه «میلیون ها لحظه برای دموکراسی» در این تظاهرات گفت: «ما اینجا هستیم زیرا نمی خواهیم ادامه فرهنگ سیاسی در کشورمان را تحمل کنیم.»

تظاهرکنندگان در اعتراضات خود تاکید داشتند که دادستان باید پرونده یکی از شرکت های آقای بابیش که ده سال پیش از اتحادیه اروپا ۲ میلیون یورو یارانه گرفته است را نیزبازگشایی کند.

ماجرای دریافت این یارانه از سوی کمیسیون اروپا ماه گذشته به رسانه‌های جمهوری چک رسید.

گزارش کمیسیون اروپا نشان می دهد که شرکت آگروفرت، که نزدیک به دو دهه در اختیارو مالکیت تام آندری بابیش بوده است با استفاده از نفوذ در اتحادیه اروپا توانسته یارانه‌های کلان دریافت کند. نخست وزیر جمهوری چک که سهام این شرکت را در سال ۲۰۱۷ به بازار بورس واگذارکرده است می‌گوید تمام کمک‌های دریافتی این شرکت به صورت قانونی انجام گرفته است.

شرکت آگروفرت در زمینه کشاورزی، فرآوری های غذایی و موادشیمیایی و حتی رسانه نیز فعالیت دارد. این شرکت یکی از مهم ترین دریافت کنندگان کمک‌های اتحادیه اروپا در اروپای شرق و مرکزی به شمار می‌رود. 

حزب متبوع نخست وزیر چک هم چنان با ۳۰ درصد محوببیت در صدر نظرسنجی ها انتخاباتی قراردارد و اولین حزب رقیب تنها ۱۵ درصد از نظرسنجی ها را با خوددارد. چهارم دسامبر گذشته مخالفان نخست وزیر با برگزاری یکی از بزرگترین تظاهرات های مخالفان پس از استقلال این کشور در اواخر قرن بیستم، خواستار استعفای آندره بابیش شده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات در جمهوری چک؛ آیا انتشار «اسناد پاندورا» بر سرنوشت سیاسی آندره بابیش تاثیر می‌گذارد؟

بازسازی نبرد اُسترلیتز ناپلئون در جمهوری چک

از پناهجویی کوچک تا رئیس جمهوری مقتدر؛ وایرا ویکه‌-فریبرگا کیست؟