انتخابات بریتانیا؛ با پیروزی جانسون پوند درخشید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات بریتانیا؛ با پیروزی جانسون پوند درخشید
کپی رایت  عکس از رویترز

همزمان با انتشار نتایج اولیه انتخابات پارلمانی بریتانیا که از پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار حمایت داشت، نرخ برابری پوند استرلینگ در مقابل یورو به بالاترین حد از ژوئن ۲۰۱۶ تاکنون رسید.

در حالی که پیش از آغاز انتخابات روز پنجشنبه بریتانیا، هر پوند در برابر ۱.۱۸ یورو مبادله می‌شد، این نرخ با مسجل شدن غلبه محافظه‌کاران بر مجلس عوام به رهبری بوریس جانسون تا ۱.۲۱ افزایش یافت. تحلیل‌گران بازار جهانی ارز تقویت ارزش برابری پوند را تحت تاثیر تاکید آقای جانسون بر اجرای سریع برکسیت و امیدواری‌ها نسبت به پایان یافتن جدال سیاسی سه ساله و بلاتکلیفی اقتصادی در بریتانیا می‌دانند.

در همین حال ارزش برابری هر پوند در مقابل دلار آمریکا نیز طی ۲۴ ساعت گذشته از ۱.۳۱ به ۱.۳۵ افزایش یافت.

همزمان با تاکید دوباره نخست وزیر بریتانیا برای اجرای برکسیت تا پیش از پایان ماه ژانویه آینده، دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به پیروزی بوریس جانسون در انتخابات پارلمانی بار دیگر وعده خود مبنی بر امضاء توافق تجارت آزاد با بریتانیا تکرار کرد و آن را مفیدتر از توافق این کشور با اتحادیه اروپا ارزیابی کرد.

نتایج انتخابات پارلمانی روز پنج‌شنبه بریتانیا با پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون رقم خورد.

مطابق نتایج شمارش آراء انتخابات سراسری بریتانیا، حزب محافظه‌کار این کشور به رهبری بوریس جانسون ۳۶۳ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام این کشور را تصاحب کرد و در مقابل شمار کرسی‌های حزب کارگر به ۲۰۳ مورد کاهش یافت که ۵۹ کرسی کمتر از سهم فعلی این حزب در پارلمان بریتانیاست.

حزب محافظه کار اعلام کرده که توافق اخیر بوریس جانسون با اتحادیه اروپا را بلافاصله پس از آغاز به کار پارلمان در دستور کار آن قرار خواهد داد تا مسیر اجرای سریع برکسیت هموار شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید