Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روز سرنوشت‌ساز برکسیت؛ انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد

روز سرنوشت‌ساز برکسیت؛ انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاستمداران جناح محافظه‌کار بریتانیا امیدوارند که با پیروزی چشمگیر خود بتوانند برکسیت را از راه تصویب توافق با اتحادیه در پارلمان آینده به سرانجام برسانند.

آگهی

مردم بریتانیا از بامداد پنج‌شنبه ۱۲ دسامبر، ۲۱ آذر برای شرکت در انتخابات پارلمانی سراسری به پای صندوق‌های رای رفتند.

این انتخابات سرنوشت‌ساز با توجه به نزدیک شدن زمان موعود برای برکسیت پس از چند نوبت به تعویق افتادن آن، ممکن است بالاخره گره کور خروج این کشور از اتحادیه اروپا را باز کند.

سیاستمداران جناح محافظه‌کار بریتانیا امیدوارند که با پیروزی چشمگیر خود بتوانند برکسیت را از راه تصویب توافق با اتحادیه در پارلمان آینده به سرانجام برسانند. اما اگر حزب متبوع نخست وزیر، بوریس جانسون دست کم ۳۲۰ کرسی پارلمان را به دست نیاورد، آنگاه موضوع ائتلاف با اپوزیسیون مطرح خواهد شد.

آمار کلیدی برای پیروزی در انتخابات چیست؟

در بریتانیا مجموعا ۶۵۰ حوزه انتخاباتی بر اساس تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی وجود دارد که هر کدام از آنها یک نماینده در مجلس عوام دارند، یعنی مجلس عوام بریتانیا در مجموع ۶۵۰ کرسی دارد.

بر اساس قانون این کشور، برای آن که یک حزب اکثریت کرسی‌های مجلس را داشته باشد و نخست وزیر را تعیین کند، نه به دست آوردن نصف آرا (یعنی ۳۲۶ کرسی)، بلکه تصاحب ۳۲۰ کرسی کفایت می‌کند. اگر حزبی کمتر از این رأی آورد، برای آن که بتواند کابینه تشکیل دهد مجبور است با حزب دیگری ائتلاف کند.

کدام حوزه‌های انتخاباتی مهم‌ترند؟

اسکاتلند که مردم آن عمدتا علیه برکسیت رأی دادند، یکی از حوزه‌های انتخاباتی مهم و تعیین کننده در بریتانیاست. در این منطقه که بیش از ۱۲ نماینده دارد، «حزب ملی اسکاتلند» یا اس‌ان‌پی با اختلاف اندکی نسبت به سایر احزاب پیشتاز است.

اگر ناسیونالیست‌های اسکاتلندی در این انتخابات پیروز شوند، این به معنای تضعیف جایگاه حزب محافظه‌کار بریتانیا و تقویت احتمال برگزاری همه‌پرسی دیگری برای جدایی و استقلال اسکاتلند خواهد بود.

در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی بریتانیا، موضع نامزدها در زمان همه‌پرسی برکسیت برای انتخابات حاضر بسیار تعیین‌کننده است. مثلا در حوزه‌ انتخابیه اشر و والتون که رأی‌دهندگان آن در همه‌پرسی برکسیت به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داده بودند، دومینیک راب، وزیر پیشین برکسیت از جناح محافظه‌کار از حمایت چشمگیر ۲۳ هزار نفر برخوردار است.

بیشترین امید گروه‌های مدافع برکسیت در انتخابات جاری در حوزه انتخابیه هارتلپول است در حال حاضر نماینده‌ای از حزب کارگر دارد.

حوزه‌های انتخابیه بوریس جانسون و جو سوینسون، رهبر حزب لیبرال‌دموکرات اسکاتلند نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. در انتخابات قبلی در حوزه آکسبریج در شمال غربی لندن و ساوت‌روزلیپ که به نوعی حوزه استحفاظی بوریس جانسون محسوب می‌شود، پس از آن که حزب کارگر آرا چشمگیری را به دست آورد محبوبیت جانسون به نصف کاهش پیدا کرد.

اگر رقبای آقای جانسون این بار در حوزه انتخابیه او پیروز شوند، این نخستین بار در بیش از یک قرن اخیر خواهد بود که یک نخست‌ وزیر محافظه‌کار، خودش به پارلمان راه نمی‌یابد.

جو سوینسون نیز بر اساس نظرسنجی‌ها در حوزه انتخابیه دونبارشایر شرقی حدود ۶ هزار رای بیشتر از حزب ملی‌گرای اسکاتلند دارد، اما این حزب کسب کرسی در این حوزه را برای خود کلیدی می‌داند و برای حذف سوینسون خیز برداشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟

کشف یک «توده مرموز» متعلق به عصر امپراطوری روم که معلوم شد بیشتر از طلا ارزش داشته است