Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لغتنامه مِریم‌-وبستر ضمیر «They» را واژه سال ۲۰۱۹ میلادی برگزید

لغتنامه مِریم‌-وبستر ضمیر «They» را واژه سال ۲۰۱۹ میلادی برگزید
Copyright Wikipedia-Noah1806
Copyright Wikipedia-Noah1806
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ضمیر «They» که برای اشاره به فردی با جنسیت خنثی به کار می‌رود از سوی سازمان واژه‌نامه مریم‌-وبستر به عنوان واژه سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شد.

آگهی

ضمیر «They» که در زبان انگلیسی برای اشاره به فردی با جنسیت خنثی به کار می‌رود از سوی سازمان واژه‌نامه مریم‌-وبستر به عنوان واژه سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شد.

در ماه سپتامبر مریم‌-وبستر اعلام کرده بود معنای جدید این ضمیر را به واژه‌نامه خود می‌افزاید. بر طبق توضیح این سازمان، «They» می‌تواند علاوه بر معانی پیشین برای اشاره به فردی با هویت جنسیتی خنثی به کار رود.

اقدام این واژه‌نامه پس از آن صورت گرفت که سم اسمیت، ترانه‌ساز و خواننده بریتانیایی، اعلام کرد «کوییر» (دگرجنس‌گونه) است و از همگان خواست افراد دارای این گونه‌های جنسیتی را They/Them خطاب کنند.

دوجنسی‌ها، بی‌جنسیت‌ها و به طور عام گروه‌های جنسیتی که خود را خارج از دایره زن و مرد تعریف می‌کنند در زمره این دسته قرار می‌گیرند.

امیلی بروستر، ویرایشگر ارشد واژه‌نامه مریم‌-وبستر، گفت: «ضمایر از جمله پرکاربردترین کلمات رایج هستند و شبیه دیگر کلمات معمولی همچون رفتن، کردن، داشتن غالبا توسط کاربران واژه‌نامه‌ نادیده انگاشته می‌شوند. با این حال در طول سال گذشته ما مشاهده کردیم که جستجو برای عبارت «They» به صورت محسوسی افزایش نشان داد.»

مسئولان مریم‌-وبستر گفته‌اند مواردی در دست دارند که نشان می‌دهد قدمت استفاده از واژه «They»برای اشاره به شخص مفرد به سال‌های ۱۳۰۰ میلادی و برای اشاره به افراد دگرجنس‌گونه به سال ۱۹۵۰ میلادی می‌رسد.

سم اسمیت، ترانه‌ساز و خواننده بریتانیایی، اعلام کرد «کوییر»(دگرجنس‌گونه) است و از همگان خواست افراد دارای این گونه‌های جنسیتی را They/Them خطاب کنند.

این واژه‌نامه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که برطبق داده‌های این سازمان، میزان جستجو برای این عبارت در سال گذشته ۳۱۳ درصد رشد داشته است.

واژه‌های برگزیده این واژه‌نامه در سه سال گذشته به ترتیب «عدالت»، «فمینیسم» و «سورئال» بوده‌اند.

شرکت مریم‌-وبستر که مستقر در آمریکاست ۱۸۸ سال پیش بنیانگذاری شد و در زمینه کتاب‌های مرجع و به ویژه واژه‌نامه فعال است. این شرکت اکنون به عنوان زیرمجموعه سازمان واژه‌نامه بریتانیکا فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهمترین واژه سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر آکسفورد کدام است؟

نخستین رمان آمریکایی چه نام دارد و نوشته کیست؟

ده‌ها چهره هنری «موج نفرت» شکل گرفته علیه ژرار دوپاردیو را محکوم کردند