فوران آتشفشان در نیوزیلند دست کم ۵ کشته برجای گذاشت

فوران آتشفشان در نیوزیلند دست کم ۵ کشته برجای گذاشت
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک گردشگر می‌گوید تنها ۳۰ دقیقه پیش از آغاز فوران خاکستر، تمام افراد گروه گردشگران که او با آنها بوده است بر لبه دهانه آتشفشان ایستاده بودند.

آگهی

بر اثر فعال شدن یک کوه آتشفشان در جزیره توریستی وایت واقع در شمال نیوزیلند، دست کم ۵ نفر کشته و چندین نفر مجروح و مفقود شدند. حال یکی از مجروحان وخیم اعلام شده است.

این آتشفشان که از سال ۲۰۰۱ تا کنون فوران نکرده بود، از حدود ساعت دو بعدازظهر روز دوشنبه ۱۸ آذر به وقت محلی، فعال شده و گردشگران حاضر در این منطقه را غافلگیر کرد.

مسئولان پلیس و امداد و نجات نیوزیلند می‌گویند در جریان فوران آتشفشان جزیره وایت، ده‌ها گردشگر حضور داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس محلی گفته است که تا کنون ۲۳ نفر نجات یافته‌اند. بیشتر این افراد گردشگرانی هستند که با یک کشتی تفریحی برای دیدن دهانه آتشفشان به جزیره وایت رفته بودند.

هنوز از سرنوشت بسیاری از این گردشگران و نیز سایر افراد نیوزیلندی حاضر در منطقه اطلاعی در دست نیست. در ابتدا گفته شده بود که شمار گردشگران در این جزیره امروز حدود ۱۰۰ نفر است، اما با نجات تدریجی آنها، پلیس گفته است که هم‌اکنون حدود ۵۰ نفر در جزیره گرفتارند.

یک گردشگر آمریکایی که در هنگام حادثه در محل حضور داشته و توانسته است با قایق از جزیره فاصله بگیرد، تصاویری از این رویداد را در توییتر منتشر کرده است. در این تصاویر شماری از گردشگران حادثه‌دیده به چشم می‌خورند. همچنین دود سفید و خاکستری رنگ ناشی از فوران آتشفشان در هوا و نیز یک بالگرد با ملخ‌های شکسته دیده می‌شود.

این گردشگر می‌گوید تنها ۳۰ دقیقه پیش از آغاز فوران خاکستر، تمام افراد گروه توری که او با آنها بوده است بر لبه دهانه آتشفشان ایستاده بودند.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلزله ۶.۹ ریشتری و هشدار سونامی در نیوزیلند

آتشفشان اندونزی؛ پرتاب خاکستر تا فاصله ۶ کیلومتری به آسمان

آتشفشان سینابونگ اندونزی؛ فوران خاکستر و دود به ارتفاع ۷ کیلومتر