بوسنی؛ پناهجویان حاضر به ترک اردوگاه جنگلی «ووچیاک» نیستند

بوسنی؛ پناهجویان حاضر به ترک اردوگاه جنگلی «ووچیاک» نیستند
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پناهجویان اردوگاه «ووچیاک» که مشتاق ورود به کشورهای حوزه اتحادیه اروپا هستند، می‌گویند که نمی خواهند از مرز کرواسی دور شوند، مرزی که با اردوگاه فعلی آنها تنها ۸ کیلومتر فاصله دارد.

آگهی

مقامات بوسنی و هرزگوین سرانجام تحت فشارهای بین‌المللی روز جمعه پذیرفتند که اردوگاه جنگلی پناهجویان موسوم به «ووچیاک» را برچینند و آنها را در مکانی دیگر اسکان دهند.

با این حال برخی از پناهجویان این اردوگاه که زیر چادرهای پوشیده از برف‌های یخ‌زده زندگی می‌کنند در اعتراض به اسکان مجدد دست به اعتصاب غذا زده‌اند و می‌گویند که نمی خواهند جابه‌جا شوند.

پناهجویان این اردوگاه خودساخته که مشتاق ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند، می‌گویند که نمی‌خواهند از مرز کرواسی دور شوند، مرزی که با اردوگاه فعلی آنها تنها ۸ کیلومتر فاصله دارد.

حدود ۸۰۰ پناهجو که بیشتر آنها افغانستانی و پاکستانی هستند در اردوگاه ووچیاک که قبلا منطقه‌ای برای دفن زباله در جنگلهای شمال غربی بوسنی است، گیر افتاده‌اند.

بوسنی از زمانی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله کرواسی، مجارستان و اسلوونی مرزهایشان را به روی پناجویان بسته‌اند تلاش می‌کند که با افزایش تعداد پناهجویان مقابله کند.

یک فرستاده ارشد کمیسیون حقوق بشر اروپا که از اردوگاه «ووچیاک» دیدن کرده، وضعیت زندگی پناهجویان در این اردوگاه را «شرم‌آور» توصیف کرده است.

عبدالله، پناهجوی افغانستانی می‌گوید:‌ «ما نمی‌خواهیم به جایی برویم. اگر قرار است به اردوگاه دیگری برویم اجازه دهند که از مرز عبور کنیم. ما نمی‌خواهیم در بوسنی یا کرواسی بمانیم. می‌خواهیم برای آینده‌ای بهتر به آلمان، فرانسه یا بلژیک برویم.»

بسیاری از پناهجویان در این اردوگاه برای محافظت خود در برابر سرما، خود را با پتو پوشانده‌اند و برخی با پای برهنه در میان برف و گل و لای راه می‌روند.

حدود ۵۰ هزار پناهجو از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون وارد بوسنی شده‌اند. بسیاری از آنها توانستند راهی به اروپای غربی پیدا کنند اما هنوز ۸ هزار نفر آنها در بوسنی هستند و امیدوارند راهی برای ورود به اتحادیه اروپا بیابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بودجه ۱۵۰ میلیون یورویی اسپانیا برای تسهیل شرایط پناهجویان آمریکای لاتین

جمهوری صرب‌نشین بوسنی برای جلوگیری از مهاجرت حقوق کارمندان را افزایش داد

برگزاری مراسم بزرگداشت «روز اروپا» در کشورهای اروپای شرقی