Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن روحانی: اگر تحریم‌ها را کنار بگذارند در سطح سران ۱+۵ مذاکره می‌کنیم

حسن روحانی: اگر تحریم‌ها را کنار بگذارند در سطح سران ۱+۵ مذاکره می‌کنیم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که اگر تحریم‌ها کنار گذاشته شوند، ایران آماده مذاکره حتی در حد سران کشورهای ۱+۵ است.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که اگر تحریم‌ها کنار گذاشته شوند، ایران آماده مذاکره حتی در سطح سران کشورهای ۱+۵ است.

وی که در همایش ملی بیمه و توسعه سخن می‌گفت ابتدا شرحی از چگونگی رسیدن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ارائه کرد و سپس با اشاره به خروج آمریکا از برجام مدعی شد که «عربستان و اسرائیل به کاخ سفید فشار آوردند و گفتند که اگر از برجام خارج شوی و تحریم شدید وارد کنی، نظام ایران چند ماه بیشتر باقی نخواهد ماند.»

وی اضافه کرد: «آنچنان اطمینانی پیدا کرده بودند که گفتند وقتی بالاترین تحریم تاریخی در ۱۳ آبان ۹۷ اعمال و اجرا شود، امکان ندارد که ایران تا ۱۱ دی‌ ماه یعنی اول ژانویه بتواند به حکومت ادامه دهد. آن‌ها به صراحت گفتند که در ژانویه در تهران خواهند بود.»

وی در ادامه روایت خود افزود: «ما در آن شرایط، کشور را آرام کردیم اما مجددا اسرائیل، عربستان و افراطیون آمریکا سر ترامپ کلاه گذاشتند و بزرگترین کلاهی که بر سر ترامپ رفت درباره موضوع برجام بود؛ به او گفتند که اگر از برجام خارج شوی و تحریم‌های سنگینی بر ایران اعمال کنی این نظام سقوط می‌کند و آن زمان پیروز بزرگ تاریخ هستی و می‌گویی بعد از ۴۱ سال من رئیس جمهوری بودم که ایران را درهم شکستم.»

توافق هسته‌ای وین در سال ۲۰۱۵، ایران را در ازای لغو تحریم‌های بین المللی به محدود کردن برنامه هسته‌ای ملزم کرد اما این پیمان بین‌المللی پس از روز هشتم مه ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) یعنی زمان خروج آمریکا از برجام متزلزل شد. یک سال پس از اقدام آمریکا و بازگشت تحریم‌ها، ایران نیز در چهار گام تاکنون تعهدات خود را کاهش داده است.

حسن روحانی امروز همچنین تاکید کرد که ایران با شش قدرت بزرگ جهانی قراردادی را امضا کرد که آن‌ها زیر پا گذاشتند. او گفت: «ما زیر پا نگذاشتیم، بلکه ما هنوز هم در حال عمل به آن هستیم و اگر کاهش تعهدات داریم، در چارچوب همان قرارداد است. پس آن‌هایی که از پیمان خارج شدند مقصر هستند.»

امروز نیز دوستانی هستند که در حال واسطه‌گری هستند، اما من به همه ملت ایران می‌گویم هر زمان آمریکا حاضر شود که تحریم‌های غلط، نادرست، ظالمانه و تروریستی خود را کنار بگذارد بلافاصله سران کشورهای ۱+۵ می‌توانند با یکدیگر ملاقات کنند
حسن روحانی
رئیس جمهوری ایران

وی به سفر آخر خود به نیویورک اشاره کرد و افزود: «سران یکی از کشورها پیشنهاد داد که تحریم‌ها امروز برداشته شود و برنامه‌ریزی کنیم که دو روز بعد دیدار روسای جمهور انجام شود اما من به او گفتم نه. اگر الان گفته شود که کل تحریم‌ها برداشته شده ساعتی بعد من ملاقات می‌کنم؛ چرا که ۱+۵ همگی در نیوریورک هستیم و اجماع و ملاقات می‌کنیم و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.»

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: «امروز نیز دوستانی هستند که در حال واسطه‌گری هستند، اما من به همه ملت ایران می‌گویم هر زمان آمریکا حاضر شود که تحریم‌های غلط، نادرست، ظالمانه و تروریستی خود را کنار بگذارد بلافاصله سران کشورهای ۱+۵ می‌توانند با یکدیگر ملاقات کنند و ما در این زمینه هیچ مشکلی نداریم.»

ظریف: توقع ندارم کشوری که از برجام حمایت می‌کند از فروش داروی نایاب به ایران خودداری کند

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پس از جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران از پیوستن شش کشور جدید اروپایی به اینستکس استقبال کرد و آن را اقدامی مثبت خواند. با این حال گفت: «لازم است بگویم بنده در سفرم به سوئد به وزیر خارجه کنونی این کشور تاکید کردم که توقع ندارم از کشوری که حمایت از برجام می‌کند شرکت دارویی‌اش از فروش داروی نایاب به ایران خودداری کند، بالاخره پانسمان برای کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای موضوعی نیست که همه کشورها تولید کنند.»

پیش از این شرکت سوئدی این کالا را به ما می‌فروخته اما اکنون به خاطر تحریم‌های آمریکا و به خاطر قلدری و زورگویی آن را نمی‌فروشد.
محمد جواد ظریف
وزیر امور خارجه ایران

وی افزود: «پیش از این شرکت سوئدی این کالا را به ما می‌فروخته اما اکنون به خاطر تحریم‌های آمریکا و به خاطر قلدری و زورگویی، آن را نمی‌فروشد.»

ظریف تاکید کرد که خوب است که به اینستکس بپیوندند اما قبل از آن خود آمریکا ادعا می‌کند موارد داوریی و انسانی جزو تحریم‌ها نیست.

هفته گذشته اعلام شد که کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، نروژ، هلند و سوئد به اینستکس می‌پیوندند.

اینستکس با هدف تسهیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی (بهمن ۱۳۹۷) توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایی و ثبت شد.

مقر این گروه در پاریس، پایتخت فرانسه است و مدیریت اجرایی آن را آلمان برعهده دارد، بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است. سه ماه پس از ایجاد اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز به ثبت رسید اما تاکنون هیچ تراکنش مالی از طریق این سیستم انجام نشده است.

پیوستن شش کشور دیگر اروپایی به اینستکس در حالی رخ داد که پیش از آن دولت فرانسه ضمن هشدار به ایران در مورد کاهش تعهدات هسته‌ای، تهران را به بازگشت تحریم‌ها تهدید کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) گفته بود: «(ایرانی‌ها) هر دو ماه یک بار شکاف را بیشتر می‌کنند به حدی که باید صریحا بگویم ما امروز داریم به اِعمال سازوکار حل اختلاف موجود در توافق (برجام) فکر می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:فرانسه ایران را به بازگشت تحریم‌ها تهدید کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری ۵ آمریکایی به اتهام تلاش برای تجارت نفت تحریم‌شده ایران

تحلیل‌گر: اروپا به تنهایی قادر است تحریم‌های ایران را برگرداند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد