Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتانیاهو در واکنش به پیوستن ۶ کشور اروپایی به اینستکس: از خودتان شرم کنید

نتانیاهو در واکنش به پیوستن ۶ کشور اروپایی به اینستکس: از خودتان شرم کنید
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«در حالیکه ایران تأسیسات نفتی عربستان را بمباران می‌کند، در حالیکه ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای اقدام به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند، کشورهای اروپایی عجله دارند برای دلجویی از ایران حتی امتیازهای بیشتری بدهند.»

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از پیوستن شش کشور جدید اروپایی به ساز و کار مبادله‌های تجاری (اینستکس) برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.

وی در یک ویدئو به زبان انگلیسی گفت: «در حالی‌که خاورمیانه با شجاعت مقابل ایران و نوکرانش ایستاده است برخی اتفاق‌های احمقانه رخ می‌دهد: کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزنند.»

اشاره نخست وزیر اسرائیل به پیوستن شش کشور جدید اروپایی به اینستکس است. هفته گذشته اعلام شد که شش کشور بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد علاقمندند به این ساز و کار مالی بپیوندند. 

اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایی و ثبت شد. مقر اینستکس در پاریس فرانسه است، مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد، بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است. سه ماه پس از ایجاد اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید. اما تاکنون هیچ تراکنش مالی از طریق این سیستم انجام نشده است.

پس از آنکه واشنگتن به‌طور یکجانبه در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و بار دیگر تحریم‌های سنگین علیه اقتصاد ایران را باز گرداند، سه کشور اروپایی طرف قرارداد وین یعنی فرانسه، بریتانیا و آلمان بارها گفتند علاقمند به نجات برجام هستند.

بیشتر بخوانید:پاریس، لندن و برلین از پیوستن ۶ کشور اروپایی دیگر به اینستکس استقبال کردند

این کشورهای اروپایی باید از خود شرم کنند. آیا آن‌ها چیزی از تاریخ آموخته‌اند. ظاهرا اینطور نیست.
بنیامین نتانیاهو
نخست وزیر اسرائیل

نتانیاهو با انتقاد از کشورهای اروپایی افزود: «درحالیکه رژیم ایران مردم خود را می‌کشد، کشورهای اروپایی برای حمایت از این رژیم بسیار جانی عجله دارد. در حالیکه ایران تأسیسات نفتی عربستان را بمباران می‌کند، در حالیکه ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای اقدام به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند، کشورهای اروپایی عجله دارند برای دلجویی از ایران حتی امتیازهای بیشتری بدهند.»

نخست وزیر اسرائیل با اشاره به جنگ جهانی دوم افزود: «این کشورهای اروپایی باید از خود شرم کنند. آیا آن‌ها چیزی از تاریخ آموخته‌اند. ظاهرا اینطور نیست.»

وی در این ویدئو تاکید کرد که کشورهای اروپایی به یک «کشور تروریستی متعصب» اجازه می‌دهند تا سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را ارتقا دهد. او از کشورهای اروپایی خواست که به آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران بپیوندند. 

وزارت خارجه اسرائیل: آیا زمان بدتری برای پیوستن به اینستکس نبود؟

پیش از نتانیاهو، وزارت امور خارجه اسرائیل نیز در بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب معترضان در ایران گفت: «بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد نمی‌توانستند زمان بدتری را برای پیوستن [به اینستکس] انتخاب کنند.»

طبق آخرین آمار سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض‌های ایران دست‌کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند. مقام‌های ایران این آمار را معتبر نمی‌دانند با این حال تاکنون هیچ آماری از سوی تهران درباره کشته شده‌ها و بازداشت شده‌های حوادث اخیر منتشر نشده است.

وزارت امور خارجه اسرائیل در ادامه بیانیه خود این سوال را از کشورهای اروپایی پرسیده است که با این کار چه پیامی را برای ملت ایران ارسال می‌کنند؟ و بعد تاکید کرده است که آیا معرفی مقاماتی که مسئول کشتار غیرنظامیان هستند، کارآمدتر و اخلاقی تر نخواهد بود؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: اینستکس در روزهای آینده عملیاتی می‌شود

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

منظور اتحادیه اروپا از «سیاست تعامل انتقادی» در دوره ریاست جمهوری مسعود پزشکیان چیست؟