Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: اروپا باید در معاهده جدید هسته‌ای روسیه و آمریکا مشارکت کند

ماکرون: اروپا باید در معاهده جدید هسته‌ای روسیه و آمریکا مشارکت کند
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواستار مشارکت اروپا در معاهده جدید منع موشک‌های هسته‌ای میان روسیه و آمریکا شد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواستار مشارکت اروپا در معاهده جدید منع موشک‌های هسته‌ای میان روسیه و آمریکا شد.

آقای ماکرون روز پنج‌شنبه ۷ آذر (۲۸ نوامبر) پس از دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کاخ الیزه با شرکت در یک کنفرانس خبری مشترک با وی گفت: «اروپا نمی‌تواند امنیت خود را به معاهده دو جانبه‌ای که در آن مشارکت ندارد، واگذار کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهار ماه پیش در اعتراض به آن چه «تخلف‌های روسیه» خواند از معاهده سال ۱۹۸۷ میان دو کشور برای توقف تولید و توسعه موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌برد خارج شد.

بیشتر بخوانید:

رئيس جمهوری فرانسه همچنین از این که برخی کشورها اخیرا ساز جدایی از ناتو را کوک کرده‌اند، ابراز نارضایتی کرد. اشاره او به سخنان دو سال اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بود که همواره اعضاء اروپایی ناتو را تهدید کرده در صورت عدم افزایش هزینه‌های دفاعی خود، آمریکا در مسئله دفاعی این پیمان یکجانبه عمل خواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه و دبیر کل ناتو در جریان نشست خبری مشترک خود بر لزوم توجه بیشتر به تهدیدهای امنیتی توسعه فناوری‌های ارتباطی از جمله اینترنت نسل پنجم تاکید کردند.

آقای ماکرون با اشاره به تحریم شرکت چینی هوآوی از سوی آمریکا به دلیل تهدید امنیتی ناشی از توسعه اینترنت نسل پنجم توسط این شرکت، تصریح کرد: «من به دنبال بدنام کردن هیچ شرکت و کشوری نیستم ولی تمام هم‌پیمانان اروپایی ما باید خطرات امنیتی توسعه فناوری‌های ارتباطی را جدی بگیرند.»

این اظهار نظر آقای ماکرون در حالی عنوان شد که واشنگتن پس از قرار دادن نام شرکت هوآوی در فهرست سیاه خود از متحدان اروپایی خود نیز خواسته بود تا به جمع تحریم کنندگان این شرکت بپیوندند.

آقای ماکرون ضمن تاکید بر ادامه حضور نیروهای فرانسه در منطقه ساحل از بررسی «تمام گزینه‌های استراتژیک» برای پیشبرد بهتر عملیات ضدتروریستی ارتش کشورش در مالی خبر داد و از سایر دولت‌های اروپایی خواست تا در عملیات «برخان» مشارکت کنند.

او همچنین ضمن دفاع از اظهار نظر خود در گفتگو با نشریه اکونومیست که ناتو را دچار «مرگ مغزی» دانسته بود، بهبود اوضاع این سازمان را نیازمند مشارکت و همراهی بیشتر تمامی اعضاء برای نوسازی آن دانست.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری فرانسه در این کنفرانس خبری از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نیز انتقاد کرد و خطاب به این کشور گفت که نباید انتظار همبستگی متحدانش در ناتو را داشته باشد.

در واکنش به این گفته آقای ماکرون، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: «عملیات ترکیه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی است ولی متاسفانه فرانسه با این رویکرد از آنها حمایت می‌کند.»

آقای چاوش اوغلو همچنین خطاب آقای ماکرون گفت: «خیلی دوست دارید رهبر اروپا باشید ولی نیستید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود از ان‌پی‌تی خارج می‌شویم

شارل میشل ۴۴ ساله رئیس شورای اتحادیه اروپا شد

ناتو مسیر عضویت اوکراین را «غیرقابل بازگشت» خواند اما تحقق آن را به پایان جنگ با روسیه گره زد