Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار نمایندگان شیلی به غارت و خشونت در کشور؛ دموکراسی ۳۰ ساله در خطر است

هشدار نمایندگان شیلی به غارت و خشونت در کشور؛ دموکراسی ۳۰ ساله در خطر است
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانونگذاران شیلی می‌گویند که «خشونت و خرابکاری»‌ در اعتراضات اخیر، دموکراسی ۳۰ ساله این کشور را به خطر می‌اندازند.

آگهی

نمایندگان کنگره شیلی روز چهارشنبه ۶ آذر ( ۲۷ نوامبر) بر سر انجام اصلاحات فوری برای تقویت و تامین امنیت به توافق رسیدند و هشدار دادند که «خشونت و خرابکاری»‌ در اعتراضات اخیر، دموکراسی ۳۰ ساله این کشور را به خطر انداخته است.

دادستانی شیلی می‌گوید که پنج هفته ناآرامی در این کشور در اعتراض به نابرابری و ضعف و کمبود خدمات عمومی، دست‌کم ۲۶ کشته و بیش از ۱۳۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش رویترز از کار انداختن سیستم حمل و نقل عمومی توسط معترضان تا کنون میلیاردها دلار به کسب‌ و کارهای خصوصی زیان رسانده است. اعتراضات شدید و درگیری‌های خیابانی در اوایل هفته جاری ، پزو (پول ملی شیلی) را با بحران مواجه کرد و روز چهارشنبه ارزش آن به پائین‌ترین حد خود در برابر دلار رسید.

اعضای حزب مخالف و حزب حاکم در کنگره با وجود اقدام علیه آنچه که آن را «خرابکاری» معترضان می‌خوانند اما در مورد کم‌کاری دولت شیلی درباره مهار بحران با یکدیگر توافق دارند. سباستین پینیه‌را، رئیس جمهوری شیلی روز چهارشنبه از نمایندگان کنگره خواست تا دو لایحه مجازات عیله خرابکاری و غارت و جمع‌آوری اطلاعات را تصویب کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معترضان شیلیایی در برابر خودروی پلیس ضد شورش

قانونگذاران اما در توافق روز چهارشنبه خود برای به رای گذاشتن اصلاحات فوری تاکید کردند تا با تصویب آن رئیس‌جمهور را به استفاده از ابزارهای قانونی و رعایت مبانی حقوق بشر برای کنترل خشونت و خرابکاری‌ها ترغیب کنند.

وزارت کشور اعلام کرد که در پی افزایش «خرابکاری‌ها» روز سه‌شنبه ۲۶ نوامبر ۹۱۵ نفر را دستگیر کرده است. «شورشیان» هتلی بزرگ در شهر توریستی لاسرانا را غارت و مبلمان داخل آن را تخریب کردند.

اعتراضات در شیلی در اواسط ماه گذشته میلادی و به بهانه افزایش قیمت بلیت مترو آغاز شد و با سرکوب شدید پلیس این کشور مواجه شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران زن در شیلی پرفرمنس «تو متجاوز هستی» را در برابر استادیوم ملی سانتیاگو اجرا کردند

تظاهرات در شیلی؛ مادرید به‌دنبال میزبانی اجلاس تغییرات اقلیمی به‌جای سانتیاگو است

شیلی؛ اعتراض مسالمت‌آمیز با اجرای برنامۀ کُر