رئیس‌ شورای اتحادیه اروپا: ترامپ احتمالا بزرگترین چالش اروپاست

رئیس‌ شورای اتحادیه اروپا: ترامپ احتمالا بزرگترین چالش اروپاست
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر گفت دونالد ترامپ یکی از بزرگترین چالش‌های پیشاروی اتحادیه اروپا است چرا که برای فروپاشی اتحادیه اروپا «دعا می‌کند».

آگهی

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر گفت دونالد ترامپ احتمالا یکی از بزرگترین چالش‌های پیشاروی اتحادیه اروپاست چرا که برای فروپاشی این اتحادیه «دعا می‌کند».

آقای توسک در مصاحبه با هفته‌نامه دی‌زایت آلمان گفت: «برای اولین بار در تاریخ، یک رئیس‌جمهور در آمریکا وجود دارد که آشکارا مخالف اروپای متحد است. او حامی برکسیت است و دعا می‌کند تا اتحادیه از هم بپاشد.»

دونالد ترامپ پیشتر از تصمیم بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا پشتیبانی کرده بود و ارزش پیمان دفاعی فراآتلانتیک موسوم به ناتو را زیر سوال برده بود.

رئیس شورای اروپا دونالد ترامپ را مصمم به تضعیف اتحادیه اروپا خواند و گفت احتمالا این «دشوارترین چالش» پیشاروی این نهاد است.

تنش میان دو مقام ارشد اروپا و آمریکا سال پیش نیز زمانی بالا گرفت که دونالد توسک با انتقاد از دونالد ترامپ گفته بود:«با نگاهی به تصمیمات اخیر رییس جمهور آمریکا می‌توان گفت با داشتن چنین دوستانی، چه کسی به دشمن احتیاج دارد؟»

رئیس جمهور آمریکا در واکنش، دونالد توسک را انسانی «سرسخت» خوانده و گفته بود «جز چین و چند کشور دیگر، اتحادیه اروپا با ما بدترین رفتار ممکن را داشته است».

روابط میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ بر سر پیمان‌های تجاری، زیست محیطی و سرانجام خروج یک‌جانبه واشنگتن از برجام با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه شده است.

دوره ریاست دونالد توسک بر شورای اروپا پس از پنج سال در حال اتمام است و انتظار می‌رود شارل میشل نخست‌وزیر بلژیک جانشین او شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ درباره استیضاح کنندگان: قصد براندازی داشتند

دونالد توسک: به احزاب «اروپاستیز» رای ندهید

تصویب قانون مقابله با بوم‌کُشی؛ پارلمان اروپا جدی‌ترین موارد تخریب اکوسیستم را جرم‌انگاری کرد