انتصاب اولین سفیر بولیوی در آمریکا پس از ۱۱ سال توسط رئیس‌جمهور موقت راستگرا

انتصاب اولین سفیر بولیوی در آمریکا پس از ۱۱ سال توسط رئیس‌جمهور موقت راستگرا
Copyright  REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی

روابط میان بولیوی و ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری اوو مورالس بسیار پر تنش بود و نهایتا درسال ۲۰۰۸ میلادی و در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، سفیران هر دو کشور در یک رودررویی دیپلماتیک از کشورهای میزبان اخراج شدند.

جنینه آنی‌یس، رئیس‌ جمهوری موقت بولیوی، والتر اسکار سراته کوئیار را به‌عنوان سفیر بولیوی در آمریکا منصوب کرد. وی که پیش از این نماینده بولیوی در سازمان ملل متحد بود اولین سفیری است که پس از یازده سال از لاپاز راهی واشنگتن می‌شود.  

روابط میان بولیوی و ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری اوو مورالس بسیار پر تنش بود و نهایتا درسال ۲۰۰۸ میلادی در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش در آمریکا، سفیران هر دو کشور در پی یک رویارویی دیپلماتیک از کشورهای میزبان اخراج شدند.

جنینه آنی‌یس، سناتور راست گرا که پس از استعفای اوو مورالس، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی خواند بلافاصله از سوی واشنگتن به رسمیت شناخته شد. وی مصمم به تغییر و زدودن بسیاری از سیاست‌های دولت اوو مورالس در بولیوی است.

بیشتر بخوانید:سناتور راستگرا خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد

خانم آنی‌یس علاوه بر برقراری رابطه دوستانه با ایالات متحده، رابطه دیپلماتیک نزدیک کشورش با متحدان سوسیالیست اوو مورالس نظیر کوبا و ونزوئلا را نیز قطع کرد و خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به‌عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت شناخت.

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که از ماه ژانویه سال جاری خود را رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا می‌خواند با وجود به رسمیت شناخته شدن از سوی بسیاری از کشورهای غربی، نتوانسته است قدرت را از دستان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا خارج کند.

جنینه آنی‌یس، به‌عنوان رئیس جمهوری موقت به جز سفرای واتیکان و پرو، تمامی سفیران بولیوی در کشورهای مختلف را برکنار کرده است.

اوو مورالس، رئیس جمهور سوسیالیست بولیوی که ۱۴ سال این کشور را رهبری می‌کرد، دهم نوامبر در پی بالا گرفتن اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و مطرح شدن ادعای تقلب وی در انتخابات، از سمت خود استعفا داد و به مکزیک گریخت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اوو مورالس در کنار آلوارو گارسیا لینارس نخست وزیر سابق خود در پایتخت مکزیک

اعتراضات در بولیوی پس از اعلام پیروزی مجدد اوو مورالس در این کشور آغاز شد و هفته‌ها به طول انجامید. آقای مورالس پس از کناره‌گیری از قدرت و پناهنده شدن به مکزیک، اتفاقات کشورش را کودتای راست‌گرایان علیه دولت خود خواند.

از زمان استعفای وی، اعتراضات شدید در بخش‌هایی از این کشور را فرا گرفته است. به گزارش رویترز تا کنون ۲۹ نفر در درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان جان خود را از دست داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دستگیری یکی از حامیان اوو مورالس در تظاهرات اعتراضی

مطالب مرتبط