پمپئو: آمریکا معافیت‌های تاسیسات فردو را تمدید نخواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پمپئو: آمریکا معافیت‌های تاسیسات فردو را تمدید نخواهد کرد
Copyright  REUTERS/Hannibal Hanschke

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد دیگر معافیت‌های تاسیسات هسته‌ای فردو را تمدید نخواهد کرد. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که تهران از آغاز غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو خبر داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: «میزان دقیق اورانیوم غنی شده برای بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان باید صفر باشد...هیچ دلیل موجهی وجود ندارد که ایران غنی سازی اورانیوم را در سایتی که پیش از این مخفی بود از سر بگیرد.»

از سرگیری غنی سازی اورانیوم توسط ایران در حالی انجام می‌شود که کشورهای اروپایی در تلاشند تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی را حفظ کنند. با این وجود کاهش گام به گام تعهدات برجامی ایران و از سوی دیگر اعمال تحریم‌های فزاینده آمریکا علیه تهران، نجات این توافق را بسیار دشوار کرده است.

در حالی که پیش از این وزارت خارجه آمریکا از تمدید معافیت‌های مربوط به تاسیسات فردو تا ۹۰ روز دیگر خبر داده بود، آقای پمپئو اعلام کرد که این معافیت‌ها در ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به پایان می‌رسد.

شماری از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا از جمله تد کروز، لیندسی گراهام و لیز چنی با استقبال از این تصمیم، از دولت دونالد ترامپ خواستند تا به معافیت‌هایی که برای راکتور آب سنگین اراک در نظر گرفته شده بود نیز پایان دهد؛ یعنی جایی که شرکت ملی هسته‌ای چین مشغول فعالیت است.

بیشتر بخوانید: