Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است

پرچم ایران مقابل مقر سازمان بین المللی انرژی اتمی
پرچم ایران مقابل مقر سازمان بین المللی انرژی اتمی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه در پایان نشست کمسیون مشترک برجام که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد ضمن تاکید بر اینکه حفظ برجام بسیار دشوارتر از پیش شده است از ایران خواست در اقدامات خود بازنگری کند.

آگهی

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است.

بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران در نظر دارد تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای پیشرفته را نسبت به آنچه پیش از این اعلام کرده بود نصب کند.

در این گزارش آمده است که بنا به بازرسی های انجام شده در روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) غنی سازی اورانیوم در تمام سانتریفیوژهایی که در نطنز نصب شده است یا آغاز شده و یا قرار است آغاز شود.

ایران در راستای اقدامات قبلی برای کاهش تعهدات برجامی به تازگی از برداشتن گام سوم جهت خروج تدریجی از برنامه جامع اقدام مشترک خبر داده بود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۱۶ شهریورماه با اعلام شروع این مرحله از اقدامات ایران که در واکنش به عدم پایبندی دیگر طرف های توافق هسته ای به تعهداتشان صورت می گیرد از گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید «IR6s» به عنوان بخشی از گام سوم کاهش تعهدات یاد کرده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه نسبت به زمان اندک باقی مانده برای ماندن ایران در برجام به طرف‌های اروپایی هشدار داده و تاکید کرده بود که کشورهای باقی مانده در برجام برای نجات این توافقنامه فرصت زیادی ندارند باید هر چه سریعتر اقدامات موثر در راستای تعهدات خود انجام دهند.

این در حالی است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه در پایان نشست کمسیون مشترک برجام که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد ضمن تاکید بر اینکه حفظ برجام بسیار دشوارتر از پیش شده است از ایران خواست در اقدامات خود بازنگری کند.

اتحادیه اروپا به همراه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا دو هفته پیش با صدور بیانیه ای مشترک ضمن ابراز نگرانی از برداشته شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران این اقدامات را در تضاد با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ توصیف کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: آمریکا معافیت‌های تاسیسات فردو را تمدید نخواهد کرد

تولید اورانیوم غنی‌‌سازی شده در فردو آغاز شد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد