Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دنیزلی در گفت‌و‌گو با یورونیوز: در حال حاضر طرفدار تراکتورسازی هستم

دنیزلی در گفت‌و‌گو با یورونیوز: در حال حاضر طرفدار تراکتورسازی هستم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«وقتی مردم می‌گویند دو قهرمانی ما به سرقت رفته، آنها به عنوان هوادار چنین حرف‌هایی می‌زنند، وقتی به مسائل یک طرفه نگاه کنید، ممکن است به اشتباه بیفتید.»

آگهی

مصطفی دنیزلی بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ترکیه و سرمربی کنونی باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز است. خبرنگار یورونیوز در سفر به ایران با او گفت‌وگویی داشته و از هواداران تیم، مساله ورود زنان به استادیوم‌ها، قهرمانی تراکتور در فصل پیش رو و مشکلات و چالش‌های این تیم سوالاتی پرسیده است.

آقای دنیزلی گفته که طرفدار تیم تراکتور است و به باور او تیم تراکتور با پرسپولیس و استقلال متفاوت است.

دنیزلی در ایران در باشگاه‌های پاس تهران (سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۶) و پرسپولیس (سال‌های ۲۰۰۶–۲۰۰۷) مربی بوده است.

بختیار کوچوک، خبرنگار یورونیوز که به تبریز سفری داشته به دیدار مصطفی دنیزلی رفته است. او می‌گوید دنیزلی «اسطوره فوتبال ترکیه» است و این روزها سرمربی تراکتورسازی است.

تیم‌های دیگری وجود دارند اما تراکتور جایگاه ویژه‌ای برای آذری‌های ایران دارد

یورونیوز: درباره تراکتور برای ما بگویید؟ گفته می‌شود كه این تیم در ایران ۳۵ میلیون هوادار دارد؟ همچنین گفته می‌شود که آنها از حیث حضور تماشاگران در ورزشگاه رتبه پنجم را در جهان دارند، آیا می‌توانید از تراکتور و هوادارانش برای ما بگویید؟

مصطفی دنیزلی: «حرف زدن درباره تیم تراکتور کار ساده‌ای نیست، تراکتور تنها تیمی متعلق به یک شهر نیست بلکه یک تیم منطقه‌ای است.

شما می‌توانید طرفداران آنها را در هر شهری در ایران ببینید. برای مثال تیم‌های دیگری وجود دارند اما تراکتور جایگاه ویژه‌ای برای آذری‌های ایران دارد. بنابراین مسئولیت کارهایی که ما انجام می‌دهیم کمی متفاوت است و انتظارات از ما بسیار بالا است.

از زاویه دید موفقیت شهری و منطقه‌ای انتظارات زیادی وجود دارد و بالا بودن سطح انتظارات فشار زیادی به ما وارد می کند.»

یورونیوز: هدف شما چیست؟ وقتی در اینجا با هواداران تیم صحبت می کنیم، آنها می‌گویند مدیران و مسئولان جلوی قهرمانی تراکتور را گرفته‌اند، شما این تیم را قهرمان خواهید کرد؟

مصطفی دنیزلی: «در مورد آن چیز زیادی نمی‌دانم. فوتبال بازی است که همه تیم‌ها می‌خواهند پیروز مسابقه باشند و قهرمان لیگ شوند.

هر تیمی هم بخواهد قهرمان شود باید رقبا را یکی پس از دیگری شکست دهد. من در کل زندگی‌ام یک جمله منفی هم درباره داوران نگفتم. ولی خب آنها می‌توانند جلوی تصمیمات شما را بگیرند، برخی سوت‌ها می‌تواند روی بازی شما در لیگ تاثیر بگذارد، بنابراین ما می‌خواهیم با وجود همه چیز به روش خودمان پیش برویم. تراکتور از حیث حضور تماشاگران در ورزشگاه رتبه پنجم را در جهان دارد.

تراکتور از حیث حضور تماشاگران در ورزشگاه رتبه پنجم را در جهان دارد
دنیزلی

خب فکر می‌کنید این یعنی چه؟ من در سه تیم بزرگ ترکیه فعالیت داشتم. سالها با باشگاه‌هایی با ۲۰ تا ۲۵ میلیون هوادار کار کردم اما آنها نمی‌توانند نام خود را فهرستی قرار دهند که این تیم به آن رسیده است. تراکتور از این منظر بسیاری باشگاه‌های جهان را پشت سرگذاشته، این فوق العاده است.»

یورونیوز: می‌دانیم در ایران فرهنگ فوتبالی وجود دارد. فوتبال به عنوان ابزار مدرن‌سازی دیده می‌شود. پرسپولیس، استقلال و سالهای اخیر هم که تیم تراکتورسازی ظاهر شده، رابطه فوتبال و مدرنیته را در ایران به طور کلی چگونه ارزیابی می کنید؟

مصطفی دنیزلی: «فوتبال در زندگی اجتماعی همه جوامع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وقتی شما به اروپا به آمریکای جنوبی، آسیا تا استرالیا و آفریقا داشته نگاهی داشته باشید، می‌بینید که فوتبال چقدر برای همه این‌ها جذاب است و چقدر تماشا می‌شود.

همین موضوع در ایران هم مصداق دارد، اما بگذارید درباره تبریز به شما بگویم، بعد از ورود من به تبریز، تعداد زیادی از مردم در فرودگاه از من استقبال کردند. برای نخستین بار زنان ایرانی در استادیوم در مسابقه کامبوج حاضر شدند. این روز بسیار ویژه‌ای برای ایران بود. هم برای زنان ایرانی و هم برای فوتبال ایران. بنابراین علاقه‌ای که به فوتبال در همه دنیا وجود دارد، اینجا در ایران هم قابل مشاهده است. اما به عنوان مثال در تبریز رابطه بسیار متفاوتی وجود دارد.

وقتی ایران را با کشورهای دیگر اروپا و حتی ترکیه مقایسه می‌کنید، می‌بینید که فوتبال ایران از حمایت اقتصادی کافی برخوردار نیست.

خودتان هم اشاره کردید، من در پرسپولیس کار کردم که ۲۰ میلیون هوادار دارد، استقلال هم همین اندازه طرفدار دارد. اما تراکتور با آنها فرق دارد، بنابراین تراکتور تنها تیم یک شهر نیست، آنها هویت بسیار متفاوتی دارند. انتظارات آنها رسیدن به قهرمانی است که هنوز به آن نرسیده‌اند.

وقتی مردم می‌گویند دو قهرمانی ما به سرقت رفته، آنها به عنوان هوادار چنین حرف‌هایی می‌زنند

وقتی مردم می‌گویند دو قهرمانی ما به سرقت رفته، آنها به عنوان هوادار چنین حرف‌هایی می‌زنند، وقتی به مسائل یک طرفه نگاه کنید، ممکن است به اشتباه بیفتید.

آگهی

آیا چنین واقعیتی وجود دارد؟ خب من نمی توانم چیزی بگویم زیرا به درستی وضعیت را نمی‌شناسم. امیدوارم امسال با چنین شرایطی روبرو نباشیم.»

در حال حاضر طرفدار تراکتورسازی هستم
مصطفی دنیزلی

یورونیوز: درباره هواداران زن صحبت کردید، برای نخستین بار در چهل سال گذشته در ایران هواداران زن توانستند در بازی ایران با کامبوج در استادیوم حضور یابند.این اتفاق را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا تیم تراکتور هم طرفداران زن دارد؟ می‌دانید چه تعداد زن فوتبال‌دوست طرفدار تراکتور هستند؟

مصطفی دنیزلی: «زنان زیادی طرفدار تراکتور هستند، نکات زیادی وجود دارد، بیشتر از آن چیزی که شما فکرش را هم بکنید. در ابتدای فصل یک برنامه دورهمی داشتیم، در این برنامه برای نخستین بار از زنان هوادار نیز دعوت شده بود و جالب است بدانید که یک چهارم سالن از زنان طرفدار تیم تراکتور پر شده بود. حضور زنان رنگ دیگری به فوتبال می‌بخشد. فکر می‌کنم تصمیم در این زمینه خیلی طول نکشد. چنانچه از بیرون نگاه می‌کنم، به عنوان فردی که ایران را تا حدودی می‌شناسد. این اتفاق یک پیشرفت جدی است.»

یورونیوز: گفته بودید که وقتی بچه بودید طرفدار بکیشتاش بودید، در حال حاضر طرفدار چه تیمی هستید؟

مصطفی دنیزلی: «خیلی فوتبال جهان را دنبال نمی‌کنم، البته از برخی تیم‌ها خوشم می‌آید اما در حال حاضر طرفدار تراکتورسازی هستم.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه کسانی در ورزشگاه یادگار امام تبریز در حمایت از ترکیه شعار دادند؟

حواشی دامنه دار مسابقه جنجالی تبریز؛ بازداشت ۷ تماشاگر دیدار تراکتور با استقلال

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است