سفر امانوئل ماکرون به چین؛ گسترش مناسبات تجاری و نگرانی‌های حقوق بشری

سفر امانوئل ماکرون به چین؛ گسترش مناسبات تجاری و نگرانی‌های حقوق بشری
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده‌بان حقوق بشر از امانوئل ماکرون خواسته است تا به‌طور علنی به رئیس جمهوری چین فشار بیاورد تا ارودگاه‌های «بازآموزی سیاسی» در استان سین کیانگ در شرق این کشور را که صدها هزار مسلمان اویغور در آنها زندان هستند، تعطیل کند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه برای ملاقات با مقامات چین و گفتگو درباره یک توافق جدید تجاری وارد شانگهای شد. 

آقای ماکرون در دومین سفر خود به چین، روز دوشنبه ابتدا در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه صادرات شانگهای شرکت شرکت خواهد کرد و دوشنبه شب در مراسم شام خصوصی با شی‌ جین پینگ، رئیس جمهوری چین حضور خواهد داشت.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین روز سه شنبه در شانگهای شعبه‌ای از مرکز فرهنگی-هنری «ژرژ پمپیدو» را افتتاح و سپس برای گفتگوهای رسمی به پکن سفر خواهد کرد.

امانوئل ماکرون در این سفر تلاش دارد تا معاملات جدید تجاری با دومین اقتصاد بزرگ جهان صورت دهد و به این وسیله به شرکت‌های فرانسوی برای گسترش فعالیت‌هایشان با پکن کمک کند. مشاور آقای ماکرون گفته است که شرکت‌های فرانسوی انتظار دارند که در این سفر حدود ۴۰ قرارداد در زمینه‌های کشاورزی، توریسم، بهداشت و سلامت با طرف‌های چینی منعقد کنند.

رئیس جمهوری فرانسه پیش از این از سرمایه‌گذاری‌های گسترده چین در اروپای مرکزی و شرقی و همچنین مازاد تجاری عظیم چن در مبادلاتش با اتحادیه اروپا اظهار نگرانی کرده و هشدار داده است که «ساده لوحی اروپا» نسبت به پکن به پایان رسیده است.

سفر آقای ماکرون به چین در حالی انجام می‌شود که مقامات پکن درباره اظهارات احتمالی رئیس جمهوری فرانسه درباره اعتراضات در هنگ‌کنگ هشدار داده‌اند. با این حال مقامات فرانسوی می‌گویند که آقای ماکرون از صحبت درباره موضوعاتی همچون اعتراضات هنگ‌کنگ و بازداشت گسترده مسلمانان اویغور اجتناب نخواهد کرد.

مقامات چینی رویکرد حقوق بشری اروپایی‌ها در ارتباط با چین را نوعی «بدفهمی غربی‌ها» نامگذاری کرده‌اند و روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» از سفرای چین خواسته است که با افتتاح حساب توئیتری با افکار عمومی بین‌المللی ارتباط ایجاد کنند تا «بدفهمی غربی‌ها» درباره چین را کاهش دهند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه از امانوئل ماکرون خواست که بطور علنی به رئیس جمهوری چین فشار بیاورد تا ارودگاه‌های «بازآموزی سیاسی» در استان سین کیانگ در شرق این کشور را که صدها هزار مسلمان اویغور در آنها زندانی هستند، تعطیل کند و به حقوق معترضان هنگ‌کنگی برای مشارکت در سرنوشت سیاسی‌شان احترام بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرکوب مسلمانان اویغور؛ آمریکا محدودیت روادید برای مقامات چینی وضع کرد

جنگ تعرفه‌ها با آمریکا؛ چین از فرانسه ایرباس می‌خرد

سفر امانوئل ماکرون به چین؛ آیا پکن فرانسه را یک شریک مهم می‌داند؟