یک مقام امنیتی آمریکا درباره مکالمه ترامپ با زلنسکی شهادت می‌دهد

یک مقام امنیتی آمریکا درباره مکالمه ترامپ با زلنسکی شهادت می‌دهد
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من از شنیدن آن مکالمه نگران شدم. به نظرم درست نبود که از یک دولت خارجی خواسته شود تا درباره یک شهروند آمریکایی تحقیق کند.»

آگهی

یک افسر ارشد ارتش آمریکا قصد دارد در برابر نمایندگانی که قصد استیضاح دونالد ترامپ را دارند، درباره رئیس جمهوری آمریکا شهادت بدهد.

سرهنگ الکساندر اس ویندمن، افسر امنیت ملی کاخ سفید در زمان مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با همتای اوکراینی‌اش، ولودیمیر زلنسکی درباره فعالیت‌های اقتصادی پسر جو بایدن در اوکراین، پای تلفن بوده و آن مکالمه را شنیده است.

سرهنگ ویندمن که کارشناس ارشد امور اوکراین در شورای امنیت ملی آمریکاست می‌گوید محتوای مکالمه ترامپ با زلنسکی را «مخل امنیت ملی» آمریکا تشخیص داده و در همان زمان مراتب «نگرانی» و «هشدار» خود را در گزارشی کتبی رسما به مافوق خود اطلاع داده است. این افسر امنیتی آمریکا گفته است: «من از شنیدن آن مکالمه نگران شدم. به نظرم درست نبود که از یک دولت خارجی خواسته شود تا درباره یک شهروند آمریکایی تحقیق کند.»

متن مکالمه ترامپ با زلنسکی در تاریخ سوم مهر منتشر شد.

به دنبال افشای محتوای این مکالمه، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا به ویژه از حزب دموکرات، طرح استیضاح رئیس جمهوری را پیشنهاد دادند. آنها می‌گویند دونالد ترامپ در آن مکالمه جنجالی از زلنسکی خواسته است تا در تحقیقات درباره پرونده پسر جو بایدن با دادستان آمریکا همکاری کند.

بیشتر بخوانید:

قرار است الکساندر ویندمن امروز سه‌شنبه ۷ آبان در کنگره در مورد آن مکالمه معروف که در روز پنج‌شنبه سوم مرداد انجام شد، شهادت بدهد. از زمان مطرح شدن استیضاح دونالد ترامپ، این نخستین بار است که شاهدی درباره این پرونده سخن می‌گوید.

جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ از حزب دموکرات و تا اینجا رقیب اصلی دونالد ترامپ است. نمایندگان مخالف رئیس جمهوری ایالات متحده بر این باورند که ترامپ در صدد بوده تا با همکاری دولت اوکراین پرونده فساد مالی پسر بایدن و «سوء استفاده» او از اموال و نفوذ دولتی را رو کند تا بدین وسیله رقیب سیاسی‌اش را از میدان به در سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکرات‌ها شهادت سرهنگ ویندمن در کنگره را «شدیدا نگران‌کننده» خواندند

انتشار متن مکالمه ترامپ با رییس جمهوری اوکراین؛ سخنان ترامپ درباره جو بایدن

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟