سعد حریری متن استعفای خود را به میشل عون تقدیم کرد

سعد حریری متن استعفای خود را به میشل عون تقدیم کرد
سعد حریری متن استعفای خود را به میشل عون تقدیم کرد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای حریری که از دسامبر سال ۲۰۱۶ برای دومین با در این مقام حضور دارد، پس از نزدیک به دو هفته اعتراض سراسری ریاست دولت را رها می‌کند.

آگهی

سعد حریری نخست وزیر لبنان روز سه‌شنبه ۲۹ اکتبر متن استعفانامه خود را به میشل عون، رئیس جمهوری این کشور تقدیم کرد.

ساعاتی پیش از حضور آقای حریری در کاخ بعبدا (کاخ ریاست جمهوری لبنان) وی در یک پیام تلویزیونی و با اشاره به ادامه اعتراض‌های گسترده در این کشور اعلام کرد از مقام نخست وزیری لبنان استعفا خواهد داد. پیش از این دو منبع رسمی در لبنان به خبرگزاری رویترز گفته بودند که سعد حریری روز سه‌شنبه از مقام نخست وزیری استعفا خواهد داد.

برخی رسانه‌های محلی گزارش کرده اند که میشل عون، تصمیم خود درباره استعفای آقای حریری را فردا اعلام خواهد کرد.

این خبر در سیزدهمین روز ناآرامی‌های گسترده در لبنان منتشر می‌شود. روز سه‌شنبه شماری از مهاجمان مسلح به باتوم به مرکز اصلی تجمع معترضان در مرکز بیروت حمله کردند. شماری از رسانه‌های محلی مهاجمان را عضو جنبش شیعی «امل» خواندند.

شمار گسترده‌ای از شهروندان لبنانی در دو هفته اخیر در اعتراض به شرایط اقتصادی و مالی و بی‌کفایتی سیاسی در این کشور تظاهرات کرده و خواستار استعفای دولت، نمایندگان مجلس و بطور کلی، برکناری کل طبقه حاکم شده‌اند؛ گروهی که به گفته معترضان در سه دهه گذشته تقریبا بدون تغییر باقی مانده است.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان پیش از این مخالفت خود با استعفای دولت در مقطع زمانی کنونی را اعلام کرده و گفته بود کناره‌گیری دولت به نفع وضعیت این کشور نیست.

پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۴ در لبنان، سعد حریری سرانجام در دسامبر سال ۲۰۱۶ به مقام نخست وزیری لبنان رسید. وی در سال ۲۰۱۷ در تصمیمی بحث برانگیز و در زمانی که در عربستان سعودی حضور داشت از مقام خود کناره گرفت اما پس از خروج از عربستان و در پی اصرار نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی لبنان، استعفای خود را پس گرفت.

کشور لبنان از زمان جنگ‌های داخلی در اواخر دهه هفتاد و دهه هشتاد میلادی قرن بیستم صحنه ناآرامی‌ و بی‌ثباتی سیاسی است. تقسیم قومی-مذهبی قدرت براساس پیمان طائف (۱۹۸۹) تشکیل دولت و انتصاب رئیس جمهور و نخست وزیر از سوی نمایندگان مجلس را به یک چالش جدی در ساختار سیاسی این کشور بدل کرده است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در واکنش به استعفای سعد حریری ابراز امیدواری کرد که ثبات لبنان به دنبال این رویداد به خطر نیافتد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در واکنش به کناره گیری نخست وزیر لبنان گفت که این کشور با بحرانی «بسیار جدی» روبرو است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز خواستار حفظ «آرامش» در لبنان و «خویشتنداری» معترضان به نخبگان سیاسی این کشور شد. 

سعد حریری در حالی روز سه شنبه از استعفای خود خبر داد که لبنان با بدترین بحران اقتصادی خود از زمان جنگ داخلی در این کشور روبرو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میشل عون از هیئت دولت لبنان خواست تا زمان تشکیل کابینه جدید به کار خود ادامه دهند

ناآرامی‌های لبنان؛ هواداران حزب الله با معترضان درگیر شدند

تصاویری از بیروت؛ تجمع معترضان لبنانی مقابل بانک‌ها در واکنش به بحران نقدینگی