انتقاد شدید از شرکت تامین نیروی کالیفرنیا به دلیل قطع برق برای پیشگیری از آتش‌سوزی

آتش‌سوزی و قطع برق گسترده در ایالت کالیفرنیا
آتش‌سوزی و قطع برق گسترده در ایالت کالیفرنیا   -  Copyright  رویترز
نگارش از یورونیوز

شرکت برق و گاز پاسیفیک پس از دو سال واکنشنامتناسب به حریق فصلی در کالیفرنیا، امسال به قطع گسترده و بدون دلیل برق میلیون‌ها خانوار متهم شده است.

مقام‌های محلی و آژانس‌های نظارتی کالیفرنیا اعلام کردند درباره قطع برق میلیون‌ها خانوار در این ایالت، تحقیق رسمی آغاز خواهند کرد.

وزش بادهای خشک و آتش‌سوزی‌های گسترده در کالیفرنیا از شامگاه چهارشنبه تا کنون، دست‌کم ۱۸۰ هزار نفر را مجبور به ترک اقامتگاهشان کرده است. به دنبال وقوع این آتش‌سوزی که «کین‌کید» نامگذاری شده، فرماندار کالیفرنیا روز یکشنبه در سرتاسر این ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرد.

شرکت برق و گاز پاسیفیک (PG&E) برای جلوگیری از اتصال سیم‌های دکل‌های فشار قوی برق و بروز فاجعه جدید، جریان برق یک میلیون خانه را در زمان حریق قطع کرد. در دو سال گذشته و در زمان بروز آتش‌سوزی‌های مشابه عملکرد این شرکت به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود. در ماه مه امسال شرکت برق و گاز پاسیفیک به‌عنوان مسئول اصلی آتش‌سوزی معروف به «کمپ فایر» و مرگ ۸۵ نفر در شهر کوچک پارادایز در شمال کالیفرنیا معرفی شد. آنگونه که نیویورک تایمز گزارش کرده این کمپانی گاز و برق در حال پرداخت ده‌ها میلیارد دلار غرامت به آسیب دیدگان و مقام‌های محلی است.

آژانس نظارتی کالیفرنیا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای بدون ذکر نام یک شرکت خاص، اعلام کرد که تحقیقات رسمی درباره قطع برق میلیون‌ها مشترک را آغاز خواهد کرد. با توجه به سابقه «بد» شرکت برق و گاز پاسیفیک، تمامی رسانه‌های محلی این شرکت را موضوع این تحقیق دانسته اند.

گوین نیوسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا با انتقاد از قطع گسترده برق در هفته گذشته گفت: «این وضعیت نتیجه تصمیم‌های دیر یا گرفته نشده از سوی بزرگ‌ترین نهاد خدمات عمومی است که به دست سرمایه‌گذاران افتاده است.»

مطالب مرتبط