بنیانگذار هواوی: وقتی دولت آمریکا اجازه بدهد بازنشست می‌شوم

بنیانگذار هواوی: وقتی دولت آمریکا اجازه بدهد بازنشست می‌شوم
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«کشمکش تجاری ایالات متحده و چین هیچ ارتباطی با ما ندارد. ما هیچگونه فروشی در ایالات متحده نداریم و فناوری سایبری و امنیت ارتباطات در آمریکا به ما مربوط نمی‌شود.»

میهمان این برنامهٔ گفتگوی جهانی، ژنگ فِی رن، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت عظیم هواوی است.

این شرکت اخیرا از سوی ایالات متحده به استفاده از محصولاتش برای جاسوسی به نفع دولت چین متهم شد و تحریم‌هایی که دولت دونالد ترامپ علیه این شرکت وضع کرد چالش‌های تازه‌ای را پیش روی این غول فناوری ارتباطات کرده است.

یورونیوز گفتگویی را در چین با ژنگ فی رن ترتیب داده تا دربارهٔ مسائلی نظیر تحریم ایالات متحده، فناوری اینترنت نسل پنجم، ناآرامی‌های هنگ‌کنگ و دیگر مسائل نظر وی را جویا شود. مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانید.

بیش از سی سال پیش، «ژنگ فی رن» شرکت عظیم ارتباطی هواوی را در چین بنیان گذاشت، شرکتی که به موفقیتی جهانی دست یافت. اما هواوی مدتی است به‌شدت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. ایالات متحده هواوی را متهم کرده که از محصولاتش برای جاسوسی به سود دولت چین بهره می‌برد، و این شرکت را تحریم کرده است.

یورونیوز: چطور توانستید شرکت‌تان را راه بیاندازید، در حالیکه دولت وقتِ چین از شما خوشش نمی‌آمد. حتی می‌خواستند شرکت شما را ببندند، مگر نه؟

ژنگ فی رن: «بله وقتی کارمان را شروع کردیم، دولت واقعا ما را نمی‌شناخت، چون برنامه‌ای برای آن داشتیم که کارکنانِ شرکت خودشان سهامدار آن بشوند، یعنی شریک سرمایهٔ شرکت باشند. ما را با یک شرکت کاپیتالیستی، که وجودش با سوسیالیزم نمی‌خواند اشتباه گرفتند. این سؤتفاهم‌ها بالاخره حدود ۱۰ سال پیش برطرف شد،‌ یعنی وقتی مالیات‌های روزافزون به دولت پرداختیم. ما اکنون، سالیانه حدود ۲۰ میلیارد دلار به دولت‌های جهان مالیات می‌دهیم که بیشترش به دولت چین می‌رسد.»

یورونیوز: حالا که ایالات متحده با چین وارد جنگ تجاری شده، دولت آمریکا شرکت هواوی را متهم می‌کند که از فناوری‌اش برای جاسوسی در کشورهای دیگر استفاده می‌کند؟

ژنگ فی رن: «کشمکش تجاری ایالات متحده و چین هیچ ارتباطی با ما ندارد. ما هیچگونه فروشی در ایالات متحده نداریم، و فناوری سایبری و امنیت ارتباطات در آمریکا به ما مربوط نمی‌شود. واقعیت این است که با وجود اینکه هیچکدام از تجهیزات ما در شبکه‌ها و سیستم‌های اطلاعات آمریکا به کار نرفته، اما این شبکه‌ها امن نیستند. اگر ما در هرگونه مسألهٔ امنیتی دخیل بودیم، ایالات متحده از آن تجهیزات به عنوان سند و مدرک علیه ما استفاده می‌کرد. ما کاری نکردیم و نیازی هم نداشته‌ایم که بکنیم.»

یورونیوز: می‌گویید هواوی هیچوقت جاسوسی نکرده و هیچوقت از آن نخواسته‌اند که بکند؟

ژنگ فی رن: «بله. همینطور است.»

یورونیوز:‌ اما برخی منتقدان می‌گویند دولت چین از شرکت هواوی برای جاسوسی کردن استفاده می‌کند و قابل اعتماد نیست. به آنها چه می‌گویید؟

ژنگ فی رن: «به آنها چیزی نمی‌گویم. واقعیات نشان خواهد داد که آنها درست می‌گویند یا نه.»

یورونیوز: اتهامات ایالات متحده ضرر زیادی به شما زده، اینطور نیست؟

زنگ فی رن: «فکر نمی‌کنم اتهامات ایالات متحده آنقدرها به ما ضرر رسانده باشد. لابیِ سیاستمداران، تأثیر مثبتی بر هواوی داشت. مشتری‌هایی که می‌بینند چنین کشور قدرتمندی به هواوی حمله کرده متوجه قدرت این شرکت می‌شوند. هیچ خطر مالی و مانع رشد برای ما در کار نخواهد بود. قابل درک است که برخی مشتری‌ها از هواوی خرید نمی‌کنند اما باقی مشتریان همچنان هستند.»

یورونیوز: با دولت آمریکا چطور برخورد کردید؟

ژنگ فی رن: «ما تصمیم گرفتیم از دولت ایالات متحده به دادگاه شکایت کنیم. اما نهایتا شرکت‌های آمریکایی هستند که متضرر می‌شوند. چندان به سود شرکت‌های آمریکایی نیست که بازار چین را از دست بدهند. اگر ایالات متحده این فرصت را از دست بدهد آنوقت اروپا فرصت بسیار بزرگی در این زمینه پیدا می‌کند.»

یورونیوز: در آینده، 5G یا اینترنت نسل پنجم، بخش عمدهٔ کار تجاری شماست. این فناوری بناست چه تحولی در زندگی ما ایجاد کند؟

ژنگ فی رن: «تفاوت 5G با اینترنت معمولی شبیه تفاوت بزرگراه با جادهٔ عادی است. ماشین‌ها گرچه در هر دو حرکت می‌کنند اما در بزرگراه بسیار سریعتر جابجا می‌شوند. برایتان مثالی می‌زنم تا نشان بدهم که فناوری اینترنت بی‌سیمِ نسل پنجم چه تأثیری در زندگی ما خواهد داشت. کابل‌های ارتباطی هواپیمای ایرباس مدل A320 نزدیک به ۱۷ تن وزن دارند. اگر به‌جای این کابل‌ها، برای اتصال قطعاتِ مختلف این هواپیما به هم، از شبکه بی‌سیم استفاده شود این هواپیما بسیار سبک‌تر می‌شود و سوخت بسیار کمتری هم مصرف می‌کند. شرایط پرواز هم بهبود پیدا می‌کند که ارزش عظیمی دارد.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز: اتحادیهٔ اروپا به‌تازگی گزارشی دربارهٔ امنیت سایبری و 5G منتشر کرده که در آن نتیجه می‌گیرد استفاده از این فناوری می‌تواند خطر حملهٔ دولت‌ها و گروه‌های غیراروپایی را افزایش بدهد. اینترنت نسل پنجم واقعا چه خطراتی دارد؟

ژنگ فی رن: «رانندگی چقدر خطر دارد؟ اگر با سرعت رانندگی کنید ممکن است تصادف کنید. اما اگر با مسئولیت پذیری رانندگی کنید، ماشین‌تان می‌تواند شما را به جاهایی بسیار زیبایی ببرد. 5G هم همینطور است. هواوی تلاش دارد به اروپایی‌ها اطمینان بدهد که مطابق مقررات امنیت سایبری اروپا عمل می‌کند. همچنین فعالیت ما مطابق با مقررات کلی حفاظت داده‌ و دیگر قوانین اروپایی است.»

یورونیوز: با توجه به 5G و دیگر فناوری‌های دیجیتالیِ‌ آینده، می‌خواهید رابطه‌تان با اتحادیهٔ اروپا چطور باشد؟

ژنگ فی رن: «نخست آنکه هواوی به حق حاکمیت اروپا در امور مجازی‌اش احترام می‌گذارد. دوم اینکه ما برای رشد بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی اروپایی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد و مشاوره خواهیم داد. چنین همکاری‌هایی به موفقیتی همگانی می‌انجامد. می‌خواهیم بستر مناسبی برای رشد فناوری در اروپا ایجاد کنیم.»

یورونیوز: به‌عنوان یک شرکت عظیم ارتباطات، آیا نگرانید که برکسیت، بر شما هم تأثیر بگذارد؟

ژنگ فی رن: «فکر نمی‌کنم برکسیت اصلا بر هواوی تأثیری داشته باشد، جمعیت بر ما تأثیر دارد. همه به خدمات ارتباطی نیاز دارند و اگر هیچ تغییری در جمعیت مصرف‌کننده صورت نگیرد، برکیست بر ما تأثیری نخواهد داشت. ما فقط باید با این وضعیت تطابق پیدا کنیم و کارمان را به درستی انجام بدهیم.»

یورونیوز: از سوی دیگر ناآرامی‌های هنگ‌کنگ ادامه دارد. فکر می‌کنید از دیدگاه تجاری،‌ بی‌ثباتی هنگ‌کنگ چه تأثیری بر کسب و کار شما و وضعیت تجاری منطقه دارد؟

ژنگ فی رن: «هنگ‌کنگ بسیار کوچک است، بنابراین تأثیرش بر جهان آن قدرها که برخی تصور می‌کنند نیست. به نظر من، تظاهرکنندگان باید به شکلی مسالمت‌آمیز نظراتشان را بیان کنند، این جنبهٔ مهمی از دموکراسی سرمایه‌داری است. هیچ کشوری در دنیا تا ابد خرابکاری را تحمل نمی‌کند.»

یورونیوز: شما الان ۷۵ ساله‌اید. کی تصمیم دارید کار را کنار بگذارید و بگویید دیگر بس است؟

ژنگ فی رن: «اول، وقتی که احساس کنم ذهنم دارد کم کم کُند می‌شود. و دوم، وقتی دولت آمریکا اجازه بدهد که بنده بازنشست بشوم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده‌ای با رد پای ایران؛ یکی از مدیران هواوی پس از ۳ سال از کانادا آزاد و راهی چین شد

گوشی‌های هواوی یک سال دیگر از دسترسی به فروشگاه گوگل‌پلی محروم شدند

دادخواست جدید هواوی: محدودیت‌های آمریکا علیه ما مخالف قانون اساسی است