Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خرسندی ایران و ناتو از توافق آنکارا و مسکو درباره سوریه

خرسندی ایران و ناتو از توافق آنکارا و مسکو درباره سوریه
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در اولین واکنش نسبت به توافق مسکو و آنکارا درباره عملیات نظامی ترکیه در روژاوا ضمن مثبت خواندن این توافق اعلام کرد که تهران از هر اقدامی در راستای حفظ تمایمت ارضی و حاکمیت ملی سوریه استقبال می‌کند.

آگهی

روسای جمهوری ترکیه و روسیه شامگاه روز سه‌شنبه، ۲۲ اکتبر پس از گفت و گویی چند ساعته در سوچی از دستیابی به توافقی تاریخی درباره تحولات در شمال شرقی سوریه و حضور نیروهای نظامی خود در این منطقه خبر دادند.

ایران: امیدواریم این تفاهم به رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه منجر شود

ایران در اولین واکنش نسبت به توافق مسکو و آنکارا درباره توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ضمن مثبت خواندن آن اعلام کرد که تهران از هر اقدامی در راستای حفظ تمایمت ارضی و حاکمیت ملی سوریه استقبال می‌کند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه، یکم آبان (۲۳ اکتبر) در کنفرانس خبری گفت: «ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی، تقویت حاکمیت ملی و بازگشت ثبات و آرامش به منطقه منجر شود استقبال می کند و در این راستا تفاهم حاصله میان فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای پایان دادن به درگیری ها در شمال سوریه را قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه می داند.»

ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی، تقویت حاکمیت ملی و بازگشت ثبات و آرامش به منطقه منجر شود استقبال می کند
عباس موسوی
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن ابراز امیدواری از رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه افزود: «امیدواریم رسیدن به این تفاهم موجبات رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه از یک سو و حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه از سوی دیگر را فراهم نماید.»

آقای موسوی با تاکید بر توافق سال ۱۹۹۸«آدانا» میان سوریه و ترکیه به عنوان راهکار خروج از بحران گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره طرفدار گفتگو و روش های مسالمت آمیز حل و فصل اختلافات بوده و بر همین اساس همواره طرفین اختلافات را به مذاکره برای رسیدن به تفاهم ترغیب کرده و در همین راستا توافق آدانا را مبنای مناسبی برای رفع نگرانی های ترکیه و سوریه می داند.»

درباره پشنهاد ایران بر مبنای توافق سال ۱۹۹۸ آدانا بیشتر بخوانید:واکنش تهران به حمله ترکیه به روژآوا؛ آیا نقش ایران در سوریه کمرنگ شده است؟

استقبال واشنگتن از طرح آلمان برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

نماینده ایالات متحده در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از طرح آلمان برای ایجاد منطقه امن در شمال شرقی سوریه استقبال کرد.

کی بیلی هاچیسون روز چهارشنبه در نشستی خبری این طرح را نشانه‌ای مثبت از تمایل متحدان اروپایی برای مشارکت در این مساله خواند اما مشارکت مستقیم آمریکا در این طرح را بعید دانست.

آنگرت کرامپ کارنبائور، وزیر دفاع آلمان پیشنهاد کرده بود تا در مناطق شمالی سوریه منطقه امن بین المللی ایجاد شود. وی تاکید کرده بود که این طرح پیشنهادی را در نشست روز پنجشنبه وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو، مطرح خواهد کرد.

نماینده آمریکا در ناتو
کی بیلی هاچیسوننماینده آمریکا در ناتو

خودداری دبیرکل ناتو از اظهار نظر درباره توافق سوچی

دبیرکل ناتو یک روز پیش از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو این سازمان با موضوع بحران سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی از اظهار نظر درباره توافق میان ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان خودداری کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر با تاکید بر نقش ایالات متحده بر برقراری آتش بس در شمال شرقی سوریه، این آتش‌بس را مبنایی مناسب برای یافتن راه حل سیاسی برای درگیری‌ها در این منطقه خواند.

بر اساس توافق میان مسکو و آنکارا، نظامیان روسیه و سوریه برای فراهم آوردن زمینه خروج نیروهای کرد از «منطقه امن» مورد نظر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در نوار مرزی شمال سوریه مستقر خواهند شد.

رئیس جمهوری ترکیه شب گذشته پس از پایان گفت وگوی خود با ولادمیر پوتین گفت که بر اساس این توافق نیروهای ی. پ. گ (شبه نظامیان کرد یگان‌های مدافع خلق) از ساعت دوازده ظهر روز چهارشنبه یکم آبان حداکثر ظرف ۱۵۰ ساعت با سلاح‌های خود از محدوده ۳۰ کیلومتری مرز خارج خواهند شد.

عملیات نظامی ارتش ترکیه با نام «چشمه صلح» علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، نهم اکتبر با هدف عقب راندن نیروهای کرد سوریه از مناطق مرزی آغاز شد. هدف آنکارا ایجاد «منطقه امن» مرزی تا عمق دست کم ۳۰ کیلومتری در خاک سوریه است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده سازمان ملل خواستار تمدید دورۀ آتش‌بس در شمال شرق سوریه شد

نخست وزیر عراق: نیروهای ارتش آمریکا بدون مجوز وارد خاک ما شده‌اند

برگزاری انتخابات غیررقابتی سوریه همزمان با اعتراض‌های مردمی: «رای فاسد به فاسدها»