بحران در شمال سوریه؛ آغاز گفتگوهای اردوغان با پوتین در سوچی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دیدار اردوغان با پوتین در سوچی
دیدار اردوغان با پوتین در سوچی   -   کپی رایت  رویترز

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حالی روز سه شنبه به دیدار ولادیمیر پوتین در سوچی رفته است که پیشتر ادامه روند آتش بس در شمال سوریه را به نتیجه گفتگوها با همتای روس خود مرتبط اعلام کرده بود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین پیش از عزیمت به سوچی تهدید کرده بود که عملیات بر ضد مواضع شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه در صورت عملی نشدن وعده ها تا ساعاتی دیگر با شدتی بیشتر از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین در ابتدای ملاقات با همتای ترک خود ضمن وخیم توصیف کردن شرایط در منطقه شمال سوریه خواستار یافتن راه حل حتی برای دشوارترین مسائل شده است.

آقای اردوغان در بدو ورود به سوچی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات با همتای روس وی «فرصتی مغتنم» برای دستیابی به صلحی پایدار باشد. این در حالیست که آنکار عقب نشینی شبه نظامیان کرد از مناطق شمال شرق سوریه تا عمق ۳۲ کیلومتری را تنها راه برقراری صلح و ثبات در این منطقه عنوان کرده است.

گفتنی است که بخشی از این مناطق در پی توافق اخیر کردها با دمشق و پیشروی نیروهای نظامی سوریه و روسیه به سمت مرزهای شمالی، تحت کنترل نظامیان ارتش سوریه و نیروهای نظامی روسیه قرار گرفته اند.

رهبران دو کشور ترکیه و روسیه پس از ملاقات روز سه شنبه قرار است در جریان یک کنفرانس خبری رو در روی خبرنگاران قرار گیرند و محور های اصلی گفتگوها را با رسانه های درمیان بگذارند.

آنکارا روز نهم اکتبر پس از علنی شدن تصمیم کاخ سفید برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، تهاجم نظامی خود را در قالب عملیاتی موسوم به چشمه صلح آغاز کرد و پس از نه روز بمباران و گلوله باران مواضع شبه نظامیان کرد در شهرهای مختلف مرزی در نهایت با میانجی گری آمریکا حملات خود را بوسطه مفاد آتش بسی مشروط به حال تعلیق درآورد.

ترکیه که شبه نظامیان کرد یگان های مدافع خلق را «تروریست» و همدست پ کا کا می خواند خواهان ایجاد منطقه ای امن در عمق مناطق مرزی شمال سوریه است. آنکارا که پیشتر در هماهنگی با کاخ سفید برای ایجاد این منطقه ناکام مانده بود با خروج نظامیان آمریکایی زمینه را برای تشکیل آن توسط اقدام نظامی مناسب و مهیا دید.

بیشتر بخوانید: