نظامیان آمریکا از سوریه وارد عراق شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامیان آمریکا از سوریه وارد عراق شدند
کپی رایت  عکس از رویترز

نیروهای نظامی ایالات متحده مستقر در سوریه روز دوشنبه ضمن عبور از گذرگاهی مرزی وارد استان دهوک عراق شدند.

تصاویر خبرگزاری رویترز خودروهای زرهی آمریکا را در حال انتقال نظامیان این کشور به داخل خاک عراق نشان می دهد. تصویربردار رویترز گزارش کرده که بیش از ۱۰۰ خودرو را در حال عبور از مرز دیده است.

یک منبع امنیتی در اقلیم کردستان عراق نیز تائید کرده است که نظامیان آمریکایی وارد این منطقه شده اند. یک مقام امنیتی دیگر نیز عبور نظامیان آمریکایی به همراه خودروهای زرهی خود از گذرگاه سحیلا را تائید کرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه گفته بود که تقریبا تمامی نزدیک به هزار نظامی این کشور پس از خروج از سوریه به غرب عراق خواهند رفت. به گفته وی هدف از حضور این نظامیان در غرب عراق ادامه «مبارزه با گروه داعش» و «دفاع از عراق» خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه گذشته به دنبال مذاکره با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با توقفی پنج روزه در عملیات ارتش کشورش در شمال سوریه موافقت کرده بود.

هدف از این آتش بس موقت فراهم کردن زمان مناسب برای نیروهای کرد در راستای عقب نشینی از نزدیکی مرز ترکیه عنوان شده بود. آنکارا به دنبال ایجاد منطقه ای امن در شمال سوریه و در نزدیکی مرز خود است.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه انتقادهای زیادی را در واشنگتن و دیگر پایتخت های جهان برانگیخت. بسیاری از منتقدان دونالد ترامپ پیامد این تصمیم را تضعیف نیروهای کرد در سوریه دانستند.

نیروهای کرد سوریه از متحدان آمریکا در نبرد علیه گروه داعش بودند.

بیشتر بخوانید: