Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جشن معترضان لبنانی در پی استعفای چهار وزیر و لغو مالیات‌های جدید

جشن معترضان لبنانی در پی استعفای چهار وزیر و لغو مالیات‌های جدید
Copyright REUTERS/Mohamed Azakir
Copyright REUTERS/Mohamed Azakir
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه روز پس از آغاز اعتراضات مردمی در لبنان که سراسر این کشور را در بر گرفت، سمیر جعجع، رهبر حزب مسیحی «القوات اللبنانیه» که در ائتلاف با رفیق حریری دولت کنونی لبنان را تشکیل داده بود اعلام کرد چهار تن از وزرای عضو حزبش استعفا داده و از دولت آقای حریری خارج شده‌اند.

آگهی

سه روز پس از آغاز اعتراضات مردمی در لبنان که سراسر این کشور را در بر گرفت، سمیر جعجع رهبر حزب مسیحیِ «القوات اللبنانیه» که در ائتلاف با رفیق حریری دولت کنونی لبنان را تشکیل داده بود اعلام کرد چهار تن از وزرای عضو حزبش استعفا داده و از دولت آقای حریری خارج شده‌اند.

آقای جعجع گفت: «ما به این نتیجه رسیدیم که دولت در انجام وظایفش برای حل این بحران ناتوان است. به همین دلیل حزب تصمیم گرفت از وزیران خود بخواهد که استعفا دهند.»

این اعتراضات که از پنج شنبۀ گذشته در پی نارضایتی مردم از افزایش هزینه‌های زندگی و برنامه‌های جدید مالیاتی دولت از جمله افزایش هزینه استفاده از پیام‌رسان واتس‌اپ آغاز شده، به یکی از بزرگترین ناآرامی‌های داخلی لبنان در دهه‌های اخیر تبدیل شده است.

هیچ رهبری در این کشور، نه مسیحی و نه مسلمان، از انتقاد شدید معترضان در امان نیست و این اعتراضات، اتحادی کم‌سابقه را در کشوری بوجود آورده که بشدت دچار چند دستگی مذهبی است.

در آخرین تلاش‌ها برای نجات دولت، وزیر دارایی لبنان روز شنبه پس از دیدار با سعد حریری اعلام کرد که آنها به توافق رسیده‌اند در تنظیم بودجۀ لبنان، هیچ‌گونه مالیات اضافی یا عوارض جدیدی را لحاظ نکنند.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز در پیامی توییتری به مردم این کشور اطمینان داد که «راه حلی مطمئن» برای حل بحران اقتصادی در این کشور پیدا خواهد شد.

با وجود انتشار اخبار چنین وعده‌هایی، معترضان لبنانی بار دیگر شنبه در سومین روز این اعتراضات ضد دولتی به خیابان‌ها آمدند و علیه دولتمردانی شعار دادند که به دلیل فساد مالی و اداری، اقتصاد این کشور را دچار بحرانی جدی کرده‌اند.

در این روز دهها هزار معترض لبنانی با وجود هشدار دولت برای حفظ آرامش کشور، استفادۀ نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش و دستگیری دست‌کم ۷۰ تن از معترضان در درگیری‌های روز جمعه، به خیابان‌های شهرهای مختلف از جمله بیروت و طرابلس بویژه میدان «رياض الصلح» مرکز شهر بیروت آمدند، جاده‌ها را بستند و تهدید کردند که دولت را سرنگون خواهند کرد.

آنها همچنین خبر کناره‌گیری اعضای حزب «القوات اللبنانیه» از دولت و لغو مالیاتهای اضافه را جشن گرفتند و از سایر جناح‌ها نیز خواستند تا دولت را ترک کنند.

به این ترتیب اعتراضات با جشن توام شد. معترضان پرچم‌ها را تکان داده و شعار انقلاب سر دادند، آهنگ‌های میهن پرستانه را از بلندگوها پخش کردند و در کنار ساحل در حالی که بنرهایی با شعار «اتحاد در برابر سیاستمداران فاسد» در دست داشتند، به آتش بازی و رقص و آواز پرداختند.

بسیاری از سیاستمداران لبنانی به جای مقصر دانستن عوامل خارجی، تایید کرده‌اند که این اعتراضات خودجوش هستند.

برای مقابله با این بحران، سعد حریری نخست‌وزیر این کشور روز جمعه مهلتی ۷۲ ساعته را برای اعضای دولت تعیین کرد تا اصلاحاتی اقتصادی را برای حل و فصل بحران اقتصادی لبنان به اجرا بگذارند. او هشدار داد در صورت نیافتن راهی موثر برای حل این مشکلات، استعفا خواهد داد.

در واکنش حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان حمایت خود را از دولت آقای حریری اعلام کرد و دولت را به مسئولیت پذیری فراخواند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک تحریم شده لبنانی هرگونه ارتباط با حزب‌الله را تکذیب کرد

جبران باسیل به یورونیوز: هیچ کشور منطقه مثل لبنان متاثر از مناقشه ایران و عربستان نبوده است

تیراندازی مقابل سفارت آمریکا در بیروت؛ «مهاجم سوری» دستگیر شد