جنگنده جدید ساخت ایران چگونه است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگنده جدید ساخت ایران چگونه است؟

وزارت دفاع ایران اعلام کرده است که متخصصان ایرانی پس از ۱۰ سال توانسته‌اند هواپیمای یاسین را طراحی کرده و بسازند. اما این هواپیمای نظامی چه خصوصیت‌هایی دارد؟

با نگاه اولیه به این هواپیما شباهت غیر قابل انکار‌ آن با هواپیمای روسی یاک ۱۳۰ قابل مشاهده است. یاک ۱۳۰ جت آموزشی است که کاربرد «پشتیبانی نزدیک» هم دارد. این گونه هواپیماها می‌توانند با نیروهای زرهی دشمن مقابله کنند.

این هواپیمای دو نفره توسط شرکت یاکوولف طراحی و ساخته می‌شود.

توسعه این هواپیما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۲ آغاز شد و اولین پرواز آن هم در سال ۱۹۹۶ انجام شد. در سال ۲۰۰۹ این هواپیما وارد نیروی هوایی روسیه و عملیاتی شد و از این نظر از جدیدترین هواپیماهای ارتش روسیه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

یاک ۱۳۰ را می‌توان یک جنگنده نسل چهار و نیم دانست. هواپیمای یاسین هم با تغییرات قطعاتی در یاک ۱۳۰ مانند موتور، توسط مهندسان ایرانی در وزارت دفاع ساخته شده است. ایران در این هواپیما از موتور متفاوتی با نوع روسی استفاده کرده است.

موتور اف پنج با نام جی ۸۵ روی یاسین قرار گرفته است. ایران با مهندسی معکوس موتور اف پنج، این پیشرانه را داخلی سازی کرده است.

یاسین می‌تواند با یک بار سوخت‌گیری هزار و پانصد کیلومتر پیمایش داشته باشد. حداکثر ارتفاع این هواپیما از سطح زمین ۱۲ کیلومتر و حداکثر سرعت آن هم هزار کیلومتر در ساعت است.