نتایج انتخابات افغانستان ۱۹ اکتبر،۲۷ مهر/میزان اعلام نمی‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
نتایج انتخابات افغانستان ۱۹ اکتبر،۲۷ مهر/میزان اعلام نمی‌شود
کپی رایت  عکس از رویترز

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۹ اکتبر، (۲۷ مهر، میزان) روزی که می‌بایست اعلام نمی‌شود و یک هفته تا ۱۰ روز بعد از این تاریخ اعلام خواهد شد.

خبرگزاری رویترز این خبر را به نقل از دو مقام مسئول در کمیسیون انتخاباتی افغانستان منتشر کرده و توضیح بیشتری در به تاخیر افتادن زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات اعلام نکرده است.

این خبرگزاری نامی نیز از این دو مقام در این کمیته نبرده است. این در حالی است که کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان آرای ۷۷ محل را باطل اعلام کرده است و قرار است آرای ۱۸۱۷ محل دیگر بازشماری بشود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان ضمن اعلام پایان رسیدگی به ۳۳۶۲ شکایت از ۴۵۲۸ شکایت اعلام کرده است که در حال رسیدگی به ۶۶ شکایت دیگر است.

شکایات مطرح شده به مشکلات در دستگاه‌های بیومتریک، دخالت برخی کارمندان کمیسیون در روز انتخابات، دستبرد به فرم نتایج و دیگر موارد مربوط می شود.

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته است که ۱۷۸۰ شکایت دلیل نبود مدارک کافی رد شده است. وی افزود که ۵۴ نفر از مقامات دولتی به دلیل شرکت در کارزارهای انتخاباتی یا تخطی در سراسر افغانستان جریمه نقدی شده اند.

دو نامزد مطرح انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی، مدعی پیروزی در انتخابات شده اند.

با وجود ۹.۶۷ میلیون واجد شرایط رای دادن در افغانستان، تنها حدود ۲۰ درصد مردم در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کردند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۲۸ سپتامبر (شش مهر/میزان) برگزار شد.