رمزگشایی از ماهیت دومین جرم میان‌ستاره‌ای در منظومه شمسی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رمزگشایی از ماهیت دومین جرم میان‌ستاره‌ای در منظومه شمسی
کپی رایت  U.S. National Science Foundation/AURA/Handout via REUTERS

دومین جرم میان‌ستاره‌ای که تاکنون از منظومه شمسی عبور کرده، یک ستاره دنباله‌دار است و شباهت بالای آن به اجرامی که در همسایگی کیهان ما شکل گرفته‌اند، شاهدی است بر این فرضیه تازه که ساختار سایر منظومه‌ها نیز همسانی بسیاری با منظومه ما دارد.

تازه‌ترین جزئیات منتشر شده از ستاره دنباله‌داری که در حال حرکت به سمت خورشید است، نشان می‌دهد که این جسم آسمانی با وجود دارا بودن هسته جامدی به شعاع تقریبی یک کیلومتر، ساختاری همانند ابری متراکم از گرد و غبار دارد و از انواع گازهای ساطع شده در آن، دنباله قرمز رنگی بر جای می‌ماند.

ستاره‌شناسان بر این باورند که ریخت‌شناسی این ستاره دنباله‌دار از اندازه، ترکیب موارد و حتی رنگ، گویای شباهت بالای آن به اجرام شکل گرفته در منظومه شمسی است.

پیش‌بینی می‌شود که این ستاره دنباله‌دار ۸ دسامبر به نزدیک‌ترین فاصله با خورشید برسد و عبور آن از کنار زمین در فاصله ۳۰۰ میلیون کیلومتری رخ بدهد. زمان خروج این ستاره دنباله‌دار از منظومه شمسی نیز ۲۰ هزارسال آینده برآورد شده است.

گِنادی بوریسوف که یک ستاره‌شناس آماتور است، این جرم میان‌ستاره‌ای را برای نخستین بار در ماه اوت گذشته شناسایی کرد و نام ۲آی/بوریسوف را برای آن انتخاب کرد.

اولین جرم میان‌ستاره‌ای که از منظومه شمسی عبور کرد در سال ۲۰۱۷ مشاهده و تشخیص داده شد، جسمی که شباهت بسیاری به یک سیگار برگ داشت و «اوموآموا» نام گرفت.

بیشتر بخوانید:سیارکی بزرگ‌تر از هرم بزرگ جیزه مصر به زمین نزدیک می‌شود