یورو ۲۰۲۰؛ درخواست سیاستمداران فرانسه برای لغو مسابقه با ترکیه

شادی اعضای تیم ملی ترکیه پس از پیروزی در دیدار رفت مقابل فرانسه
شادی اعضای تیم ملی ترکیه پس از پیروزی در دیدار رفت مقابل فرانسه Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که پیشتر گفته بود برای تماشای این مسابقه به «استد دو فرانس» می رود در تازه ترین واکنش اعلام کرد که این تصمیم را در اعتراض به مناقشه سوریه عملی نخواهد کرد.

آگهی

دیدار دوشنبه شب تیم ملی فرانسه مقابل ترکیه در چارچوب رقابت های انتخابی یورو ۲۰۲۰ تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود. این مسابقه که تحت تاثیر حمله نظامی اخیر ترکیه به شمال سوریه قرار داد پیش از برگزاری با حاشیه هایی همراه شده است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که پیشتر گفته بود برای تماشای این مسابقه به «استد دو فرانس» می رود در تازه ترین واکنش اعلام کرد که این تصمیم را در اعتراض به مناقشه در شمال شرق سوریه عملی نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای ضمن تایید مطلب یاد شده تصریح کرد که آقای لودریان برای تماشای مسابقه میان فرانسه و ترکیه در استادیوم حضور پیدا نخواهد کرد.

مقامات فرانسه برای برگزاری این مسابقه تدابیر ویژه امنیتی را در نظر گرفته اند. این تدابیر پس از محکومیت تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه از سوی فرانسه و اتحادیه اروپا اتخاذ شده است.

از سوی دیگر حرکت جنجالی بازیکنان تیم ملی ترکیه در نشان دادن سلام نظامی در جریان مسابقه پیشین این تیم مقابل آلبانی نیز با واکنش های زیادی در فرانسه روبرو شده است.

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا در پی اعتراض های گسترده در شبکه های اجتماعی نسبت به سلام نظامی بازیکنان ترکیه اعلام کرده است که این مسئله را مورد بررسی قرار می دهد.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از جریان های سیاسی با گرایش های مختلف روز دوشنبه ساعاتی پیش از برگزاری این مسابقه به هشتگی که برای لغو مسابقه میان فرانسه و ترکیه در شبکه های اجتماعی داغ شده، پیوسته اند.

ژان کریستف لاگارد، رئیس حزب اتحاد دمکرات ها و مستقل ها «UDI» در فرانسه با اشاره به غیرقابل قبول توصیف کردن سلام نظامی بازیکنان تیم ملی ترکیه در مسابقه روز جمعه مقابل آلبانی در توییتی نوشت: «تیم ملی ترکیه با این سلام نظامی مرزی که باید ورزش را از سیاست جدا کند از میان برد. بدین ترتیب ما نمی توانیم آنطور که شایسته است از افرادی که به استقبال کشتار متحدان کرد ما رفته اند میزبانی کنیم.»

از سوی دیگر ژان لوک ملانشون، رهبر جنبش «فرانسه سرکش» نیز با انتشار توییتی به این مسابقه واکنش نشان داد. در توییت آقای ملانشون آمده است: «اگر فوتبالیست های ترکیه اقدام به سلام نظامی می کنند باید انتظار داشته باشند مانند نظامیان یک ارتش دشمن با آنها برخورد شود. بنابر این ما نباید مقابل آنها فوتبال بازی کنیم.»

ژوردن باردلا، نماینده حزب راستگرای اجتماع ملی در پارلمان اروپا نیز در واکنش به مسابقه دوشنبه شب میان فرانسه و ترکیه با ابراز نگرانی از احتمال تکرار حرکت بازیکنان تیم حریف در استادیوم محل برگزاری مسابقه و یا بی احترامی به سرود ملی کشورش تاکید کرده است که فوتبال نباید به ابزاری تبلیغاتی برای سیاست های اردوغان تبدیل شود. گفتنی است که در دیدار رفت دو تیم که در ترکیه برگزار شد تماشاگران ترک هنگام پخش سرود ملی فرانسه در حرکتی ناشایست «هو» کرده بودند.

ترکیه هم اکنون با ۱۸ امتیاز از هفت مسابقه به لطف تفاضل گل بهتر بالاتر از فرانسه در صدر جدول گروه H جای دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ششمین روز حمله ترکیه؛ واشنگتن آنکارا را تحریم می‌کند

ماکرون در گفتگوی تلفنی با ترامپ: حمله ترکیه به سوریه باید متوقف شود

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد