دانشگاه‌های فرانسه برای غیر اروپایی‌ها بار دیگر رایگان می‌شود

دانشگاه‌های فرانسه برای غیر اروپایی‌ها بار دیگر رایگان می‌شود
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار بود از سال تحصیلی جاری هزینه ثبت نام سالانه در مقطع لیسانس برای دانشجویان تبعه کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از ۱۷۰ یورو به ۲۷۷۰ یورو افزایش یابد.

آگهی

ثبت‌ نام در دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای دانشجویان غیراروپایی بار دیگر رایگان می‌شود.

دادگاه قانون اساسی فرانسه روز جمعه ۱۹ مهر تصمیم دولت برای افزایش سنگین هزینه ثبت نام دانشگاه‌ها برای دانشجویان غیر اروپایی را مغایر با قانون اساسی این کشور تشخیص داد.

دولت فرانسه در سال ۲۰۱۸ طرحی را در دستور کار قرار داد که بر مبنای آن دانشجویان غیر اروپایی می‌بایست برای ثبت نام در دوره‌های مختلف دانشگاهی پول بسیار بیشتری از دانشجویان فرانسوی‌ و اروپایی‌ پرداخت کنند.

تا پیش از اعلام این تصمیم، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای همگان تقریبا رایگان بود. دانشجویان خارجی مانند دانشجویان فرانسوی دوره کارشناسی سالانه تنها مبلغی حدود ۱۷۰ یورو برای ورود به دانشگاه می‌پرداختند. این مبلغ «هزینه ثبت نام» نام دارد و با شهریه‌ای که در کشورهای دیگر از دانشجو گرفته می‌شود متفاوت است. اما بر اساس تصمیم دولت فرانسه قرار بود از سال تحصیلی جاری هزینه ثبت نام سالانه در مقطع لیسانس برای دانشجویان تبعه کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا به ۲۷۷۰ یورو افزایش یابد.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز که پیشتر بین ۲۴۳ یورو تا ۳۸۰ یورو در سال بود، قرار بود برای دانشجویان خارجی به ۳۷۷۰ یورو در سال افزایش پیدا کند.

اکنون دادگاه قانون اساسی فرانسه ضمن ارائه تعبیر خود از قانون، تصمیم سال گذشته دولت را لغو کرده است. در بیانیه دادگاه قانون اساسی که روز جمعه منتشر شد، در توضیح این تصمیم آمده است: «دادگاه از اصل سیزدهم مقدمه قانون اساسی مصوب ۲۷ اکتبر ۱۹۴۶ چنین مستفاد می‌کند که رایگان بودن آموزش شامل تحصیلات عالی نیز می‌شود.»

«همان تحصیلات، همان حقوق»، شعار دانشجویان معترض به افزایش شهریه دانشجویان خارجی در فرانسه

در اصل سیزدهم مورد استناد دادگاه چنین آمده است که دولت فرانسه «موظف به آموزش رایگان کودکان و بزرگسالان» است. اما دولت امانوئل ماکرون با این توجیه که این اصل شامل تحصیلات عالی نمی‌شود، قصد داشت طرح خود را عملی کند. اختلاف برداشت از این قانون سبب شد تا از دادگاه قانون اساسی در این زمینه کسب تکلیف شود.

بیشتر بخوانید:

سال گذشته در پی اعلام تصمیم دولت مبنی بر پولی شدن دانشگاه برای دانشجویان غیراروپایی، بسیاری از دانشجویان خارجی به همراه برخی استادان دانشگاه‌ها و دیگر کنشگران در چند نوبت در پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه در اعتراض به این تصمیم تظاهرات کردند.

برخی از رؤسای دانشگاه‌های فرانسه نیز ک هبا این تصمیم دولت مخالف هستند، در سال تحصیلی جاری از اعمال تصمیم دولت خودداری کرده و دانشجویان تبعه کشورهای خارجی را مانند دانشجویان فرانسوی و اروپایی بدون دریافت هزینه اضافی ثبت نام کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌گیری کرونا؛ پخش وعده‌های غذایی ۲ یورویی در فروشگاه‌های فرانسه با هدف کمک به دانشجویان

شورای حکومتی فرانسه افزایش هزینه ثبت نام دانشجویان خارجی را تائید کرد

دانشجویان فرانسوی راه ورود به دانشگاه را بستند