واکنش رئیس جمهوری آلمان به حمله در هاله؛ باید از یهودیان محافظت کنیم

واکنش رئیس جمهوری آلمان به حمله در هاله؛ باید از یهودیان محافظت کنیم
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانک والتر اشتان مایر، رئیس جمهوری آلمان روز پنجشنبه با شرکت در مراسم یادبود دو قربانی این حمله در کنیسه یهودیان گفت: «امروز روز شرم و ننگ است»،

آگهی

در واکنش به تیراندازی روز چهارشنبه در یک کنیسه یهودیان در آلمان، رئیس جمهوری این کشور با شرکت در مراسم یادبود قربانیان این حمله گفت که «ما باید از یهودیان محافظت کنیم و علیه خشونت افراط‌‌ گرایان با هم متحد باشیم.»

رسانه‌های آلمانی می گوید که مرد مهاجم به احتمال زیاد از اعضای گروههای راستگرای افراطی آلمان است.

دادستان آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد «استفان. بی» عامل حمله به کنیسه یهودیان قصد داشته با ورود به داخل کنیسه دست به کشتار جمعی بیش از ۷۰ نفر حاضر در این کنیسه بزند. دادستان گفته است که این فرد چند قبضه اسلحه و مواد منفجره دست ساز در خودرویش داشته است.

فرانک والتر اشتان مایر، رئیس جمهوری آلمان این اظهارات را روز پنجشنبه و در جریان مراسم یادبود دو قربانی این حمله در کنیسه یهودیان ابراز کرد. وی همچنین با اشاره به اینکه «امروز روز شرم و ننگ است»، گفت: «باید برای همه روشن باشد که دولت مسئول تامین امنیت جامعه یهودیان آلمان است.»

از سوی دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در اظهاراتی گفت که از شنیدن تیراندازی در شرق آلمان «شوکه» شده است. مرکل گفته است که آلمان نباید در برابر «نفرت» هیچ گونه مدارایی داشته باشد و «یهودستیزی» هیچ جایی در جامعه آلمان ندارد. او افزوده است: «نفرت، نژادپرستی و یهودستیزی هیچ جایی در کشور ما ندارد.»‌

مرکل همچنین گفت که دولت باید تمام ابزارهایش برای اقدام علیه نفرت استفاده کند.

در مراسم یادبود قربانیان این حمله، مردم با قرار دادن گل و شمع در برابر این کنیسه و همچنین در اطراف گورستان یهودیان، یاد قربانیان را گرامی داشتند.

روز چهارشنبه مهاجمان مسلح در شهر هاله در شرق آلمان ۲ نفر را در برابر کنیسه ای کشت. پلیس گفته است که یک مظنون این حمله را دستگیر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل حمله به کنیسه شهر هاله در آلمان به حبس ابد محکوم شد

افزایش حملات یهودستیزانه در جهان

افزایش یهودی‌ستیزی در آلمان، قربانگاه یهودیان در جنگ جهانی دوم