افزایش حملات یهودستیزانه در جهان

یادبود قربانیان حمله به کنیسه یهودیان در پیتسبورگ آمریکا
یادبود قربانیان حمله به کنیسه یهودیان در پیتسبورگ آمریکا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان این پژوهش با اعلام این که بیشتر حملات علیه یهودیان در ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان روی داده، نوشته‌اند که یهودی‌ستیزی رفته رفته به «جریان غالب» بدل شده و از انحصار گروه‌های افراطی نیز درآمده است.

آگهی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد شمار حملات یهودستیزانه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال پیش از آن بیشتر شده و به ویژه در آمریکا و اروپای غربی افزایش یافته است.

بر اساس پژوهش یک مرکز دانشگاهی اسرائیل به نام کانتور سنتر در تل‌آویو که نتایج آن روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت منتشر شد، عامل بیشتر حملات علیه یهودیان در سال ۲۰۱۸ برخی گروه‌های راست‌گرای افراطی، چپ‌گرای افراطی و اسلام‌گرا بوده‌اند. محققان این پژوهش با اعلام این که بیشتر حملات علیه یهودیان در ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان روی داده، نوشته‌اند که یهودی‌ستیزی رفته رفته به «جریان غالب» بدل شده و از انحصار گروه‌های افراطی نیز درآمده است.

در این گزارش آمده است: «یهودی‌ستیزی دیگر تنها در انحصار فعالیت مثلث چپ افراطی، راست افراطی و بنیادگرایی اسلامی نیست، بلکه عمومیت یافته و به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزمره یهودیان بدل شده است.»

دلایل اصلی افزایش عمومیت یافتن این حملات که به ویژه در اروپا سبب ایجاد ترس فزاینده یهودیان شده، مهاجرت‌های بزرگ، فشارهای اقتصادی و نیز سرکوب فلسطینیان به دست اسرائیل ذکر شده است. بنا بر همین پژوهش، در سال گذشته میلادی دست کم ۳۸۷ حمله علیه یهودیان در جهان گزارش شده که ۱۰۰ مورد آن تنها مربوط به آمریکا بوده است.

یهودستیزی در ایالات متحده آمریکا

در آمریکا راست‌گرایان افراطی یهودیان را به عنوان کسانی می‌نگرند که هویت ملی آنها را به خطر اندخته و چپ‌های افراطی آنها را عامل نبود امنیت اقتصادی و تنش‌های ناشی از جهانی‌سازی می‌دانند.

حملات ضد یهودیان به صورت حمله فیزیکی با یا بدون اسلحه، آتش‌سوزی عمدی و تخریب، تهدید مستقیم آنها و نیز مراکز مذهبی و کنیسه‌هاشان انجام شده است.

مرگبارترین حمله یهودستیزانه در سال ۲۰۱۸ موردی بود که در روز ۲۷ اکتبر آن سال روی داد. در آن روز یک مرد مسلح به کنیسه‌ای در پیتسبورگ آمریکا حمله کرد و با فریاد «همه‌تان باید بمیرید» به روی حاضران آتش گشود. در آن حمله ۱۱ نفر جان خود را از دست دادند.

در آخرین حمله‌ به یک نیایشگاه یهودیان، شنبه هفته گذشته یک جوان مسلح ۱۹ ساله با شلیک به یهودیان حاضر در کنیسه‌ای در جنوب کالیفرنیا یک زن را کشته و سه تن دیگر را مجروح کرد.

بیشتر بخوانید:

یهودستیزی در بریتانیا

در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا ۶۸ مورد یهودی‌ستیزی روی داده که به نوشته محققان اسرائیلی عامل مهم آن برکسیت بوده است. برکسیت عامل رشد هویت‌طلبی، ناسیونالیسم و خارجی‌ستیزی در این کشور شده است.

در گزارش تحقیقی کانتور سنتر آمده است: «گونه‌ای دیگر از اندیشه یهودی‌ستیزی در بریتانیا وجود دارد که تحت لوای "اندیشه ضدصهیونیستی" فعالیت دارد.»

اشاره این گزارش به طور مشخص به جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون بریتانیا از حزب کارگر است. کوربین اتهام «یهودی‌ستیزی» را رد می‌کند.

یهودستیزی در فرانسه و آلمان

گزارش پژوهشی کانتر سنتر با یادآوری این که فرانسه بیشترین جمعیت یهودی در اروپا را دارد، می‌نویسد که در سال ۲۰۱۸ موارد یهودی‌ستیزی در این کشور نسبت به سال پیش از آن ۷۴ درصد رشد داشته و این مزیان در آلمان ۷۰ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش دلیل اصلی افزایش این موارد در دو کشور قدرتمند اروپایی اقبال جریان‌های راست افراطی و تشدید احساسات ضدیهودی بوده است که افزایش جمعیت مسلمانان نیز به آن دامن زده است.

از سال ۲۰۱۵ تا کنون بیش از یک میلیون مهاجر عمدتا مسلمان که از نزاع در کشورهای جنگزده خاورمیانه گریخته‌اند، وارد خاک آلمان شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش رئیس جمهوری آلمان به حمله در هاله؛ باید از یهودیان محافظت کنیم

احتمال لغو معافیت سربازی یهودیان ارتدکس؛ معترضان در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید