Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش‌‌ها به عدم همکاری ترامپ با کمیته تحقیقات: شما فراتر از قانون نیستید

واکنش‌‌ها به عدم همکاری ترامپ با کمیته تحقیقات: شما فراتر از قانون نیستید
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا می‌گوید اگرچه با حضور اکثریتیِ جمهوریخواهان در سنا، حتی با حمایت مجلس نمایندگانِ تحت کنترل دموکرات‌ها از استیضاح، «بعید است» که آقای ترامپ در نهایت از قدرت برکنار شود؛ با این وجود بستگی به نتایج تحقیقات، همه چیز ممکن است تغییر کند.

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به خبر خودداری دونالد ترامپ از همکاری با کمیته تحقیق در موضوع استیضاح، به رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که او «بالاتر از قانون نیست».

خانم پلوسی افزود کاخ سفید در تلاش است «بی‌قانونی را یک فضیلت نشان دهد» آنهم در حالی که دولت موظف است در قبال کارهایش، پاسخگو باشد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «مردم آمریکا سخنان رئیس جمهورشان را شنیده‌اند...اقدامات رئیس جمهور امنیت ملی ما را تهدید و قانون اساسی ما را نقض می‌کند و باعث می‌شود که درستی انتخابات ما زیر سوال برود. نامۀ کاخ سفید [در موضوع همکاری نکردن با کمیتۀ تحقیقات] آخرین تلاش برای پنهان نگه داشتن خیانت او به دموکراسی بوده است و اصرار بر اینکه او رئیس جمهوری فراتر از قانون است.»

واکنش خانم پلوسی تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ‌ سفید برای او و روسای دموکرات کمیته‌های مختلف دستگاه قانونگذاری این کشور نامه‌ای هشت صفحه‌ای فرستاد و در آن علاوه بر متهم کردن دموکرات‌ها به انجام یک «تلاش حزبی و ضدقانون اساسی» برای بی‌اعتبار کردن نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی، اعلام کرد که رئیس جمهور با این کمیته تحقیق همکاری نخواهد کرد.

در ادامۀ بیانیۀ خانم پلوسی آمده است: «با وجود مانع تراشی‌های کاخ سفید ما همچنان شاهد افزایش شواهد و مدارکی هستیم که نشان می‌دهد آقای ترامپ از مقام خود سوء‌استفاده و سوگند خود مبنی بر "محافظت و دفاع از قانون اساسی" را نقض کرده است...به کاخ سفید هشدار داده می‌شود که ادامه تلاش‌ها برای پنهان کردن این حقیقت که رئیس جمهور از قدرتی که از سوی مردم به او واگذار شده سوء‌استفاده کرده، شاهد دیگری بر مانع تراشی‌ها است.»

خانم پلوسی در آخر نیز خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید: «آقای رئیس جمهور شما بالاتر از قانون نیستید... شما باید پاسخگو باشید.»

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز از آقای ترامپ خواست با تحقیقات کنگره در موضوع ضرورت استیضاح همکاری کند و هشدار داد که امتناع از همکاری با قانونگذاران، آمریکایی‌ها را با پرسش‌های بی پاسخ بسیاری روبرو خواهد کرد.

سی و نهمین رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان مصاحبه‌ای با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی، به دونالد ترامپ توصیه کرد که برای پیشگیری از وقوع هر تغییری «حقیقت را بگویید».

به نظر آقای کارتر اگرچه با حضور اکثریتیِ جمهوریخواهان در سنا، حتی با حمایت مجلس نمایندگانِ تحت کنترل دموکرات‌ها از استیضاح، «بعید است» که آقای ترامپ در نهایت از قدرت برکنار شود؛ با این وجود بستگی به نتایج تحقیقات، همه چیز ممکن است تغییر کند.

او در این مصاحبه گفت: «اگر حقایق فزاینده‌ای از کارهایی که دونالد ترامپ انجام داده فاش شود، قطعا استیضاح و عزل از مقام امکان پذیر است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ: چین باید تحقیقی را درباره جو بایدن‌ و پسرش انجام دهد

حمایت صدها مقام سیاسی-امنیتی پیشین آمریکا از تحقیقات برای استیضاح ترامپ

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد