شهر برچتو در ایتالیا به عبدالله اوجالان «شهروندیِ افتخاری» اعطا کرد

شهر برچتو در ایتالیا به عبدالله اوجالان «شهروندیِ افتخاری» اعطا کرد
Copyright REUTERS/Vincent Kessler
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایدۀ اعطای شهروندی به آقای اوجالان پس از اجرای دو پروژۀ تحقیقاتی با همکاری فرانکو کاردینی، مورخ ایتالیایی و استاد دانشگاههای ایتالیا، فرانسه، آلمان و اتریش همچنین دانشگاه دمشق مطرح شده است. موضوع این پروژه‌ها، گروههای قومی از جمله ارامنه و کردها بوده‌اند که تهدید و سرکوب شده‌اند.

آگهی

وزارت خارجه ترکیه روز چهارشنبه ماسیمو گایی‌یانی، سفیر ایتالیا در آنکارا را احضار کرد تا اقدام یکی از شهرهای ایتالیا در اعطای حق شهروندی به عبدالله اوجالان، رهبرِ در بندِ حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را «شدیدا محکوم» کند.

بنا بر اعلام رسانه‌های ایتالیا، شهر برچتو (Berceto) واقع در استان پارما در شمال ایتالیا شنبۀ گذشته به عبدالله اوجالان که بیش از بیست سال است در جزیرۀ امرالی ترکیه زندانی است، شهروندیِ افتخاری اعطا کرده است.

آقای اوجالان بنیان‌گذار حزب کارگران کردستان، در سال ۱۳۷۷شمسی (۱۹۹۹ میلادی) در نایروبی دستگیر و به ترکیه بازگردانده شد. دولت ترکیه ابتدا او را به اعدام محکوم کرد اما انتقادات بین‌المللی از آنکارا باعث شد که درنهایت حکم اعدام آقای اوجالان به حبس ابد تغییر کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا در گزارشی در سال ۱۳۸۴ شمسی، محاکمۀ آقای اوجالان را غیرمنصفانه و دارای ایرادات متعدد توصیف کرد.

در جریان مراسمی که روز شنبه ۵ اکتبر سال جاری میلادی در شهر برچتوی ایتالیا برگزار شد، لویی گی‌لوچی شهردار سوسیالیست این شهر بطور نمادین مدارک شهروندی او را به نوروز یوزال، یکی از وکلای آقای اوجالان که در این مراسم حاضر بود اعطا کرد.

آقای گی‌لوچی که ماه مه گذشته با کسب ۷۵ درصد از آراء برای دومین بار شهردار برچتو شده بود، در واکنش به اعتراض دولت ترکیه گفت: «شگفت‌زده شدم؛ من شهردار شهر کوچکی با جمعیتی ۲ هزار نفری هستم. اگر چنین حرکتی که در این سالها توسط شهرداران دیگر شهرهای ایتالیا هم انجام شده باعث خشم آنکارا شود، به این معنی است که ترکیه به ما بیش از دولت ایتالیا توجه دارد.»

او افزود: «از نظر ما طبیعی است که در کنار کردها باشیم، بویژه برای کارهایی که آنها در مبارزه با داعش انجام داده‌اند.»

ایدۀ اعطای شهروندی به آقای اوجالان پس از اجرای دو پروژۀ تحقیقاتی با همکاری فرانکو کاردینی، مورخ ایتالیایی و استاد دانشگاههای ایتالیا، فرانسه، آلمان و اتریش همچنین دانشگاه دمشق مطرح شده است. موضوع این پروژه‌ها، گروههای قومی از جمله ارامنه و کردها بوده‌اند که سرکوب و تهدید به نابودی شده‌اند.

فرانکو کاردینی که خود از حامیان اعطای شهروندی به عبدالله اوجالان بوده است، می‌گوید: «فرای استدلال‌های معمولی که دربارۀ اوجالان مطرح می‌شود و برخی او را تروریست می‌خوانند و برخی قهرمان، او همواره در سخنانش طرفدار مبارزات عاری از خشونت بوده است. مدت ۲۱ سال است که عبدالله اوجالان زندانی است و نمی‌تواند کسی را ببیند. وضعیتی که از جنبۀ حقوق بشری، درست نیست.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک شهر در ایتالیا برای جذب ساکنان جدید خانه رایگان اهدا می‌کند

کشف دیوارنگاره‌های دست‌نخورده در ایتالیا؛ تالاری شگفت‌انگیز که روایت‌گر نبرد تروا و اساطیر یونان است

انفجار در نیروگاه برق ایتالیا؛ غواصان بدنبال قربانیان می‌گردند