Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ارتش ترکیه «به زودی» عبور از مرز برای حمله به شمال سوریه را آغاز می‌کند

ارتش ترکیه «به زودی» عبور از مرز برای حمله به شمال سوریه را آغاز می‌کند
Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات منطقۀ کردنشین «روژاوا» در سوریه خواستار یک «بسیج عمومی سه روزه» با هدف مقابله با تهدیدهای تهاجمی ترکیه شدند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز هشدار داد که سیاست‌های آمریکا در سوریه این خطر را بوجود آورده که کل منطقه به آتش کشیده شود.

آگهی

مدیر ارتباطات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور به همراه «ارتش آزاد» سوریه «به زودی» از مرز عبور کرده و وارد خاک سوریه خواهند شد.

او در پیامی توییتری ادعا کرد که این کار با هدف جلوگیری از اختلال‌هایی انجام می‌شود که توسط اعضای یگان‌های مدافع خلق (YPG) در مسیر «تلاش‌های ترکیه در مبارزه با داعش انجام شده است.»

آقای آلتون همچنین اعلام کرد: «ترکیه هیچ جاه‌طلبی در شمال سوریه ندارد؛ به جز خنثی کردن یک تهدید دیرینه علیه شهروندان ترکیه و آزادی مردم محلی از یوغ اراذل و اوباش.»

بنا بر اعلام مقامات ترکیه، روز سه‌شنبه نیز ارتش این کشور به مرز سوریه و عراق حمله کرد تا از استفادۀ نیروهای کرد از این مسیر برای تقویت مواضع خود در شمال سوریه جلوگیری کند.

آنکارا می‌گوید قصد دارد با هدف فراهم آوردن زمینۀ بازگشت میلیون‌ها پناهنده سوری به خاک سوریه، «منطقه امنی» را در شمال این کشور ایجاد کند.

برای دولت اردوغان که کردهای عضو یگان مدافع خلق مستقر در شمال سوریه را تروریست می‌خواند، استقرار سوری‌های غیرکرد در این منطقه، فرصتی است تا بتواند چیزی را که «یک تهدید امنیتی بزرگ» برای کشورش می‌داند دفع کند.

بنا بر اعلام خبرگزاری‌های ترکیه شورشیان سوری تحت حمایت آنکارا نیز از شمال‌غرب سوریه به ترکیه آورده شده‌اند تا در حمله به مناطق کردنشین در شمال‌شرق سوریه شمارکت داشته باشند.

بسیج عمومی در روژاوا

مقامات منطقۀ کردنشین و نیمه خودمختار «روژاوا» در سوریه روز چهارشنبه خواستار یک «بسیج عمومی سه روزه» با هدف مقابله با تهدیدهای تهاجمی ترکیه شدند و ساکنان مناطق شمال‌شرق را تشویق به مقاومت کردند.

آنها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «به مدت سه روز وضعیت بسیج عمومی را در شمال شرق سوریه اعلام می‌کنیم... و از مردم خود می‌خواهیم تا به سمت مناطق مرزی حرکت کنند... تا از مقاومت در این لحظه حساس تاریخی اطمینان حاصل شود.»

واکنش وزیر خارجه روسیه

همزمان با وقوع این تحولات روز چهارشنبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز هشدار داد که سیاستهای آمریکا در سوریه این خطر را بوجود آورده که کل منطقه به آتش کشیده شود.

آقای لاوروف در جریان سفر خود به قزاقستان اعلام کرد که انتشار خبر عقب نشینی نیروهای آمریکایی، کردهای منطقه را «بسیار نگران» کرده است و این ترس وجود دارد که کل منطقه به آتش کشیده شود و به همین دلیل «به هرقیمتی که شده باید مانع از وقوع چنین وضعیتی شد».

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: شرق فرات را از «کردهای تروریست» پاک می‌کنیم

ترکیه دیدار کردهای سوریه با ماکرون را محکوم کرد

حمله هوایی ترکیه به شمال سوریه؛ هفتاد نفر کشته و مجروح شدند