Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توافق قریب‌الوقوع دولت هادی و شورای انتقالی جنوب یمن

توافق قریب‌الوقوع دولت هادی و شورای انتقالی جنوب یمن
Copyright REUTERS/Ali Owidha
Copyright REUTERS/Ali Owidha
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریاض پیشنهادی مبنی بر حضور جدایی طلبان جنوب در دولت هادی را مطرح کرده است و در مقابل نیز توافق شده که نیروهای سعودی با هدف تامین امنیت بندر عدن، کنترل این شهر را در اختیار بگیرند.

آگهی

جدایی‌ طلبان جنوب یمن با دولت عبد ربه منصور هادی که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، به عقد توافقی برای پایان دادن به اختلافات داخلی نزدیک شده‌اند.

عربستان سعودی از حدود یک ماه پیش میزبان گفتگوهای غیرمستقیمی است که میان نمایندگان دولت هادی و شورای انتقالی جنوب (STC) در جریان است.

بنا بر اعلام سه منبع آگاه، با عقد چنین توافقی اختلافات بر سر قدرت در بندر جنوبی عدن پایان خواهد یافت و نیروهای عربستان نیز می‌توانند بطور موقت کنترل این شهر بندری را در دست بگیرند.

«شورای انتقالی جنوب یمن» بخشی از ائتلاف نیروهای سنتی عرب به رهبری عربستان سعودی است که از مارس ۲۰۱۵ میلادی جنگ با حوثی‌ها را آغاز کرده است. این جدایی طلبان که به کمک امارات عربی متحده مسلح شده‌اند و آموزش می‌بینند، درنهایت در اوت گذشته با هدف رسیدن به خودمختاری در جنوب این کشور، به دولت هادی پشت کرده و با نیروهای وفادار به او وارد نبرد شدند.

دو منبع وابسته به دولت یمن به خبرگزاری رویترز گفتند که ریاض پیشنهادی مبنی بر حضور جدایی طلبان جنوب در دولت هادی را مطرح کرده است و در مقابل نیز توافق شده که نیروهای سعودی با هدف تامین امنیت بندر عدن، کنترل این شهر را در اختیار بگیرند.

منبع سومی نیز که به جریان گفتگوها نزدیک است، روز دوشنبه اعلام کرد: «مذاکرات جده رو به پیشرفت است و گفتگوها در موضوعاتی از جمله ورود جدایی طلبان به دولت هادی، کاهش تنش‌ها و استقرار مجدد نیروها همچنان ادامه دارد.»

انتظار می‌رود که این توافقات، در روزهای پیش رو نهایی شود.

حل و فصل اختلافات میان نیروهای دولتی و جدایی طلبان جنوب یمن در حالی در جریان است که حوثی‌های مستقر در شمال این کشور نیز که از حمایت ایران برخوردارند، ماه گذشته پس از حملۀ موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق و خریص، به ریاض پیشنهاد آتش‌بس دادند و ریاض نیز در پاسخ اعلام کرد که نگاه «مثبتی» به این پیشنهاد خواهد داشت.

مایکل آرون، فرستاده بریتانیا در یمن در جریان مصاحبه‌ای به زبان عربی که از تلویزیون عدن پخش شد، اعلام کرد به پیشرفت مذاکراتِ در جریان در تمام جبهه‌ها خوشبین است و انتظار دارد این گفتگوها منجر به ایجاد اعتماد در طرفین شود و صلح را در این کشور پایه‌گذاری کند. او اظهار امیدواری کرد که با ادامۀ روند موجود، تحقق صلح در ماههای پیش رو حتی قبل از پایان سال جاری میلادی ممکن شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست سازمان های غیردولتی از دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان

استفادۀ فزایندۀ حوثی‌ها از هواپیماهای بدون سرنشین چگونه ممکن شده است؟

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است