Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست سازمان های غیردولتی از دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان

 درخواست سازمان های غیردولتی از فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان
درخواست سازمان های غیردولتی از فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس همواره در پاسخ به انتقادهای مطرح در خصوص فروش سلاح به ریاض می گوید که این صادرات کاملا کنترل شده است و هرگز از سلاح های فروخته شده به عربستان در جنگ با یمن استفاده نخواهد شد.

آگهی

چندین سازمان غیردولتی در فرانسه از دولت این کشور خواستند فروش سلاح به عربستان سعودی را فورا متوقف کند و به تلاش ها برای اجرایی شدن یک فرایند صلح در یمن ادامه دهد.

مواطنه Mwatana یک نهاد غیردولتی یمنی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کند یکی از سازمان هایی است که به این فراخوان پیوسته است. راضیه متوکل، رئیس این تشکل مردم نهاد روز پنجشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در پاریس گفت: «نمی دانم چه تعداد یمنی باید همچنان جان خود را از دست بدهند، مجروح و درمانده شوند تا جهان متقاعد شود که زمان پایان این جنگ داخلی فرا رسیده است.»

این فعال حقوق بشری در ادامه تصریح کرد: «صلح امکان پذیر است، اما محقق نمی شود زیرا جهان روی از این مناقشه برگردانده است. جامعه بین المللی باید برای متوقف شدن جنگ به کلیه طرف های درگیر فشار وارد آورد و از تقویت این مناقشه از طریق فروش سلاح به عربستان سعودی دست بکشد.»

این حرکت جمعی حقوق بشری در پاریس در حالی شکل گرفته است که مداخله نظامی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی در یمن روز بیست و ششم مارس (پنج روز دیگر) وارد پنجمین سال خود می شود. ریاض در این مناقشه با حمایت متحدانش با شبه نظامیان حوثی مقابله می کند که از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده حدود ده هزار نفر که اغلب آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند از زمان آغاز حملات نظامی ائتلاف به یمن کشته و بیش از شصت هزار نفر نیز مجروح شده اند. این درحالیست که سازمان های غیردولتی مداقع حقوق بشر معتقدند که شمار کشته شدگان این حملات بسیار بیشتر از آنچیزی است که تاکنون اعالم شده است. برخی از این سازمان ها معتقدند که تعداد کشته شدگان حتی تا میزان پنج برابر بیشتر از آمار رسمی است.

خانم متوکل که ریاست سازمان مردم نهاد یمنی موسوم به مواطنه را برعهده دارد در ادامه سخنان خود تاکید کرده است که «کلیه طرف های درگیر در مناقشه یمن اصول و موازین حقوق بشری را نقض کرده اند.» به گفته وی: «هر دو طرف با نادیده گرفتن قواعد انسانی به خود اجازه داده اند که دست به هر کاری بزنند.»

نخستین خواسته سازمان های غیر دولتی معترض به جنگ داخلی در یمن از کشورهای غربی و به خصوص دولت فرانسه که سومین تامین کننده سلاح برای عربستان محسوب می شود، توقف فروش تسلیحات نظامی به ریاض عنوان شده است.

برخی از کشورهای غربی از جمله آلمان پس از ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض اعلام کردند که به دلیل وجود شواهدی مبنی بر دست داشتن برخی از مقامات عربستان به خصوص محمد بن سلمان در این ماجرا از فروش سلاح به عربستان خودداری خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

امریک الویین، یک عضو سازمان عفو بین الملل با درخواست از پاریس برای در پیش گرفتن مشی برلین در قبال فروش سلاح به عربستان می گوید: «مقامات پاریس باید برای صدور سلاح به عربستان در قبال پارلمان و جامعه مدنی فرانسه پاسخگو باشند.»

پاریس همواره در پاسخ به انتقادهای مطرح در خصوص فروش سلاح به ریاض می گوید که این صادرات کاملا کنترل شده است و هرگز از سلاح های فروخته شده به عربستان در جنگ با یمن استفاده نخواهد شد.

سازمان های غیردولتی معترض به فروش سلاح به عربستان همچنین در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه در پاریس نسبت به وضعیت وخیم انسانی در کشور جنگ زده یمن هشداد داده و خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به این مسئله و همچنین ارسال کمک های بشر دوستانه به این کشور شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق قریب‌الوقوع دولت هادی و شورای انتقالی جنوب یمن

مجلس نمایندگان آمریکا: دولت به حمایت از عربستان در جنگ یمن پایان دهد

چرا عربستان به دنبال خرید هواپیماهای جنگنده «رافال» فرانسه است؟