Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرفداران محیط زیست و جلیقه‌زردهای فرانسه دو مرکز تجاری را اشغال کردند

کنشگران فرانسوی محیط زیست یک فروشگاه را در پاریس اشغال کردند
کنشگران فرانسوی محیط زیست یک فروشگاه را در پاریس اشغال کردند Copyright توییتر «شورش انقراض» پاریس
Copyright توییتر «شورش انقراض» پاریس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

معترضان پارچه نوشته‌ بزرگی را با شعار: «متحد، کسی که نابودمان می‌کند را نابود کنیم» حمل می‌کردند.

آگهی

گروهی از معترضان به تغییرات آب و هوایی به همراه کنشگران جنبش جلیقه‌زردها دو فروشگاه را در پاریس و بردو اشغال کردند.

همزمان با چهل و هفتمین شنبه اعتراضی جنبش جلیقه‌زردها در فرانسه، بامداد روز گذشته گروهی از طرفداران محیط زیست در برابر مرکز تجاری «ایتالی ۲» واقع در میدان ایتالیا در پاریس تجمع کردند. فروشگاه‌های «ایتالی ۲» مجموعه‌ای از سوپرمارکت‌ها و رستوران‌های زنجیره‌ای است که تنها در جنوب غربی فرانسه ۱۳۰ شعبه دارد.

معترضان پارچه نوشته‌ بزرگی را با شعار: «متحد، کسی که نابودمان می‌کند را نابود کنیم» حمل می‌کردند.

بیشتر افراد حاضر در این تجمع صدها نفری اعضا جنبش موسوم به «شورش انقراض» بودند که به تغییرات آب و هوایی در جهان و نیز به سیاست دولت‌ها در این زمینه انتقاد دارند. شورش انقراض هفته پیش رو را «هفته کنش» در ۶۰ شهر جهان اعلام کرده است.

معترضان پاریسی که از ساعت ۱۰ صبح در محل حاضر شده و رفته رفته بر تعدادشان افزوده می‌شد، حوالی ساعت ۸ شب، یعنی در زمان تعطیل شدن فروشگاه، وارد این واحد فروش شده و بخشی از آن را به عنوان «نمادی از سرمایه‌داری» فتح کردند. در حالی که تجمع معترضان در طول روز آرام بود و آنها حتی به رقص و پایکوبی پرداخته بودند، اما در زمان تعطیلی فروشگاه فضا متشنج شد زیرا شماری از کنشگران می‌خواستند شب را آنجا بمانند.

ویدئوهایی از تجمع و درگیری در فروشگاه «ایتالی ۲» پاریس

در این هنگام نیروهای امنیتی برای بیرون کردن این افراد اشک‌آور پرتاب کردند. تصاویری که کنشگران در شبکه‌های اجتماعی به طور زنده از این ماجرا همرسان کردند نشان می‌دهد که نیروهای ژاندارمری تلاش می‌کنند تا افراد را از محل خارج کنند، اما آنها با میز و صندلی‌ها و اشیا دیگر از خود دفاع می‌کنند. برخی دیگر از آنها نیز به شیوه معترضان هنگ کنگی روی سر خود چتر باز کردند.

برخی از افراد حاضر که ژروم رودریگز، چهره معروف جلیقه‌زردها نیز در میان‌شان بود به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که مأموران ژاندارمری در این ماجرا با خشونت با آنها رفتار کرده‌اند.

معترضان در نهایت حدود ساعت ۴ بامداد مکان را ترک کردند. با این حال شمار زیادی از نیروهای ژاندارمری در اطراف فروشگاه باقی ماندند.

آشوب در شهرهای دیگر

روز شنبه ۱۳ مهر نظیر چنین رویدادی در شهر بردو، واقع در جنوب غربی فرانسه نیز گزارش شد.

کنشگران محیط زیست و جلیقه‌زردها در این شهر نیز با تجمع در برابر مرکز خرید «له‌گرانزوم»، این مرکز را به عنوان نمادی از سرمایه‌داری اشغال کردند. آنها پلاکاردی در دست داشتند که روی آن نوشته بود: «آخرین اشغال پیش از پایان دنیا».

همزمان با این رویداد، معترضان جنبش جلیقه‌زردها نیز چهل و هفتمین شنبه اعتراضی را در شهرهای مختلف فرانسه برگزار کردند.

این تظاهرات در چند شهر با برخی حواشی همراه بود و به خشونت کشیده شد.

بیشتر بخوانید:

در شهر آمی‌ین اعتراض راهپیمایان به انفعال دولت در ممانعت از پیامدهای ناشی از آتش‌سوزی اخیر در یک کارخانه مواد شیمیایی در این شهر به درگیری با پلیس انجامید. در حالی که گروهی از معترضان آمی‌ین به سوی نیروهای پلیس سنگ و چوب و اشیا دیگر پرتاب می‌کردند، پلیس برای متفرق کردن آنان به گاز اشک‌آور متوسل شد.

یکی از راهپیمایان در شهر آمی‌ین حین فرار از دست مأموران درون نهر آب افتاد

چند تن از اعضا جنبش موسوم به «بلوک سیاه» نیز ضمن درگیری با پلیس به یک شعبه از رستوران آمریکایی مک‌دونالد در آمی‌ین یورش بردند.

در جریان آشوب در شهر آمی‌ین کسی مجروح نشد، اما پلیس از دستگیری موقت چند تن از معترضان خبر داده است.

در شهر بزانسون واقع در شرق فرانسه نیز حدود ۵۰۰ تن از جلیقه‌زردها با تجمع در برابر ساختمان مرکزی پلیس این شهر، داربستی را که برای تعمیر ساختمان نصب شده بود به آتش کشیدند. در این شهر نیز پلیس با شلیک گاز اشک‌آور تظاهرکنندگان خشمگین را متفرق ساخت.

تظاهرات صدها نفر از شهروندان جلیقه‌زرد و طرفدار محیط زیست در شهرهای تولوز و مونپلیه در جنوب فرانسه نیز روز شنبه به خیابان آمدند. تظاهرات در این دو شهر نیز به تشنج و پرتاب گاز اشک‌آور به دست مأموران کشید و در مونپلیه سه نفر بازداشت شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه دانشجویی که در لیون خودسوزی کرد: «زنده باد سوسیالیسم و خودگردانی»

پلیس هلند ۱۳۰ کنشگر محیط زیست را بازداشت کرد

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس