Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمانی پرتغال؛ پیروزی دوباره حزب سوسیالیست حاکم

انتخابات پارلمانی پرتغال؛ پیروزی دوباره حزب سوسیالیست حاکم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین نظرسنجی‌های بعد از انتخابات نشان می‌دهد، حزب سوسیالیست حاکم در پرتغال توانسته بار دیگر بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان این کشور به خود اختصاص دهد. هرچند این حزب برای تشکیل دولت باز هم به ائتلاف با دیگر احزاب نیاز خواهد داشت.

آگهی

با پایان انتخابات پرتغال آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب حاکم سوسیالیست با گرایش چپ میانه موفق شده بیشترین کرسی را به خود اختصاص دهد. 

انتخابات سراسری پارلمانی پرتغال روز یکشنبه ۶ اکتبر در این کشور برگزار شد و آخرین نظرسنجی‌ها حکایت از این دارد که حزب سوسیالیست به رهبری آنتونیو کاستا نخست وزیر کنونی بین ۱۰۴ تا ۱۱۲ کرسی را به خود اختصاص داده‌است. 

این بدین معنی خواهد بود که حزب سوسیالیست نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد و بار دیگر به ائتلاف با احزاب دیگر احتیاج خواهد داشت.

آقای کاستا، رهبر این حزب، پیش از انتخابات گفته بود که کسب اکثریت مطلق دور از ذهن است و حزب سوسیالیت باید باز هم با احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلاف کند. 

حزب سوسیالیست آنتونیو کوستا در حال حاضر در ائتلاف با دو حزب چپ افراطی است که مواضع آنها ضد اتحادیه اروپا است، این در حالیست که گفته می‌شود این بار حزب سوسیالیست با احزاب دیگری برای تشکیل دولت ائتلاف خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:انتخابات پارلمانی پرتغال؛ سوسیالیست‌ها شریک ائتلافی خود را تغییر می‌دهند؟

اما اصلی‌ترین سوال در حال حاضر این است که حزب سوسیالیست با چه حزبی برای تشکیل دولت ائتلاف خواهد کرد. آقای کاستا اخیرا بر سر موضوعات مختلف با احزاب هم پیمان دست چپی به اختلاف خورده بود، این در حالیست که حزب «مردم، حیوانات و طبیعت» اعلام کرده است که آماده تشکیل ائتلاف با آقای کاستا برای دولت آینده است. 

بر اساس نظرسنجی که توسط دانشگاه کاتولیک پرتغال انجام شده، حزب سوسیالیست احتمالا با کسب آرایی حدود ۳۴ تا ۳۹ درصد ۱۰۴ تا ۱۱۲ کرسی را به خود اختصاص خواهد داد.  

طبق این نظرسنجی، حزب سوسیال دموکرات با کسب ۲۱ تا ۲۷ درصد (۷۴ تا ۸۱ کرسی) در جایگاه دوم قرار می‌گیرد و ائتلاف چپ با کسب حدود ۹ تا ۱۲ درصد (۱۹ تا ۲۳ نماینده) سومین پیروز انتخابات پارلمانی پرتغال خواهد بود. 

همچنین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است ۴ حزب جدید وارد پارلمان خواهند شد، در حالیکه احزاب دست‌راستی در میان حضور ندارند. 

مسئله مهاجرت در پرتغال، برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، نقش چندانی در مباحث انتخاباتی ندارد. این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی پذیرش بهتری نسبت به مسئله مهاجرت دارد و به همین علت هم احزاب راستگرا جایگاه چندانی در میان احزاب قدرتمند ندارند. 

حزب آقای کاستا در چهار سال گذشته عملکرد مناسبی به ویژه در حوزه اقتصاد از خود بر جای گذاشته است و دیگر اثر چندانی از بحران اقتصادی سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در این کشور دیده نمی‌شود. 

رشد اقتصادی پرتغال در سالهای اخیر بیش از میانگین کشورهای اروپایی بوده است. پرتغال در سال ۲۰۱۷ میلادی رشد اقتصادی ۳.۵ درصد و در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی ۲.۴ درصد را تجربه کرد.

نرخ بیکاری که هنگام انتخابات پارلمانی قبلی ۱۲ درصد بود اکنون به ۶.۳ درصد رسیده است. این در حالی است که کسری بودجه عمومی که در سال ۲۰۱۴ از هفت درصد فراتر رفته بود در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به ۰.۴ درصد رسیده بود.

صندوق بین‌المللی پول دستاوردهای اقتصادی دولت ائتلافی آنتونیو کوستا را الگویی برای بهبود شاخص‌های اقتصادی پس از بحران اقتصادی دانسته است.

حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات پرتغال هستند اما گزارش‌ها حاکی از آن است میزان مشارکت در این انتخابات کمی، پایینتر از ۴ سال قبل بوده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پرتغال، ائتلاف راست میانه بر سر کار می ماند

انتخابات پرتغال: زمان تغییر چشم انداز سیاسی در پرتغال فرا نرسیده است؟

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی