آغاز دوباره مذاکرات آمریکا و کره شمالی در سوئد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس از گزارش تلویزیون مرکزی چین
عکس از گزارش تلویزیون مرکزی چین   -  کپی رایت  CCTV CHINA

دور تازه مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی در پایتخت سوئد آغاز شد.

از روز شنبه ۵ اکتبر مذاکرات کارشناسی میان نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده کلید خورد. این نخستن دور گفت‌وگوهای میان دو کشور بعد از بی‌نتیجه بودن ملاقات دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ماه ژوئن به شمار می‌رود.

در این مذاکرات استیفن بیگان، نماینده ویژه آمریکا و کیم میونگ گیل مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کره شمالی از سوی دو طرف رهبری دو هیات را بر عهده دارند.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی تایید کرده که این مذاکرات در سوئد و در چه سطح دیپلماتیکی میان دو کشور برگزار می‌شود. آن لین وزیر خارجه جدید سو‌ئد هم در توییتر ضمن تایید خبر مذاکرات دو کشور از انجام این گفتگوها ابراز خرسندی کرد.

هرچند آغاز دوباره گفت‌وگوها میان دو طرف بعد از چند ماه، می‌تواند اتفاق مهمی باشد، اما سطح پایین هیئت‌های دو طرف، تردیدها در خصوص نتیجه بخش بودن این مذکرات را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

این مذاکرات در حالی انجام می‌شود که کره شمالی اخیرا یک موشک بالستیک جدید را آزمایش کرده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که با وجود آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، مصمم است تا با کیم جونگ اون دیدار کند و در خصوص اتباع ژاپنی ربوده شده از سوی پیونگ یانگ گفت‌وگو کند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در حدود یک سال و نیم اخیر سه بار با یکدیگر دیدار کرده اند اما تا کنون تغییر محسوسی در خصوص بحران شبه جزیره کره روی نداده است. ناظران سیاسی بر این باورند در صورتی که گفت‌وگوهای کارشناسی در استکهلم نتیجه‌بخش باشد، می‌توان انتظار داشت در هفته‌های آتی زمینه برای چهارمین ملاقات میان رهبران دو کشور فراهم شود.