Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌ها در عراق به ۷۲ تن رسید

شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌ها در عراق به ۷۲ تن رسید
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز شنبه در حالی که شهر بغداد، پایتخت عراق آرام به نظر می‌رسید و رفت و آمد عادی در خیابان‌های آن جریان داشت، دولت این کشور دستور حکومت نظامی را لغو کرد.

آگهی

شمار افرادی که در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در عراق کشته شدند به ۷۲ نفر رسید.

پلیس عراق و رسانه‌های رسمی این کشور با انتشار این آمار در روز شنبه ۱۳ مهر، همچنین از زخمی شدن صدها نفر در جریان راهپیمایی‌های روزهای اخیر در بغداد و برخی شهرهای جنوبی این کشور خبر دادند.

روز شنبه در حالی که شهر بغداد، پایتخت عراق آرام به نظر می‌رسید و رفت و آمد عادی در خیابان‌های آن جریان داشت، دولت این کشور دستور حکومت نظامی را لغو کرد. مقررات منع آمد و شد به دلیل خشونت‌های روزهای اخیر در عراق وضع شده بود، اما گروه‌های زیادی از شهروندان خشمگین با نقض حکومت نظامی به خیابان آمده بودند.

روز شنبه در برخی خیابان‌ها و میادین بغداد، نقاطی که هفته گذشته هزاران تن از معترضان در آن تجمع کرده بودند، همچنان با بلوک‌های سیمانی و موانع دیگر بسته مانده است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
بغداد، شنبه ۱۳ مهر ۹۸رویترز

بامداد جمعه ۱۲ مهر در حالی که گروه نسبتا کم‌شماری از شهروندان بغداد برای اعتراض به دولت در این شهر تجمع کرده بودند، نیروهای پلیس به سوی آنان تیر شلیک کردند.

جنبش حاضر در عراق با چند فراخوان در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد. در ابتدا هیچ حزب سیاسی یا رهبر مذهبی در این کشور با آن همراهی نکرد، اما روز گذشته مقتدی صدر، رهبر بانفوذ شیعه از اعضای جزیان سیاسی متبوع خود، «ائتلاف سائرون» خواست تا به خاطر اعتراض به رفتار دولت در نشست مجلس عراق حاضر نشوند.

آیت‌الله سیستانی، رهبر شیعیان عراق نیز مردم و دولت را به خویشنتنداری دعوت کرد. سیستانی عموما از دخالت در مسائل سیاسی پرهیز می‌کند، اما نظر او همواره در سیاست عراق تأثیر بنیادین داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار کشته شدگان ناآرامی‌های عراق به دست‌کم ۶۵ نفر رسید

نگرانی کشورها از سرکوب اعتراضات عراق با زور نیروهای امنیتی

آیت‌الله سیستانی با انتقاد از دولت عراق از معترضان و نیروهای امنیتی خواست از خشونت بپرهیزند