مدودف همزمان با بحران کمبود سوخت در کوبا وارد هاوانا شد

مدودف همزمان با بحران کمبود سوخت در کوبا وارد هاوانا شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کوبا به دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا با معضل کمبود سوخت دست و پنجه نرم می‌کند.

آگهی

دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه روز پنج‌شنبه سفر دو روزه خود به کوبا را آغاز کرد.

سفر نخست‌وزیر روسیه به کوبا در حالی صورت می‌گیرد که فشارهای آمریکا بر هاوانا افزایش یافته است. کوبا به دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا با معضل کمبود سوخت دست و پنجه نرم می‌کند.

دمیتری مدودف قرار است در هاوانا با میگل دایاز-کانل، رئیس جمهوری کوبا دیدار کند.

اتحاد جماهیر شوروی پیشین دهه‌ها از متحدان اصلی حکومت کوبا بود و مسکو نیز در سال‌های اخیر به دنبال احیای روابط تجاری، نظامی و سیاسی خود با کوبا است.

روسیه همچنین به دنبال افزایش نفوذ خود در منطقه آمریکای لاتین است تا با افزایش نفوذ چین و آمریکا در کشورهای این منطقه مقابله کند.

روسیه علاوه بر کوبا با ونزوئلا و نیکاراگوئه، دو کشور دیگری که در منطقه آمریکای لاتین تحت فشار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار دارند رابطه خوبی دارد.

در حالی که اغلب کشورهای غربی نیکلاس مادورو را دیگر به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسند، روسیه از دولت ونزوئلا حمایت کرده است.

در جریان سفر دمیتری مدودف به کوبا قرار است چند توافقنامه بین دو کشور به امضاء برسد. مبادلات تجاری روسیه با کوبا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۴ درصد افزایش یافته است.

کوبا به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه هاوانا، با معضل کمبود سوخت روبرو شده است. نفتکش‌های ونزوئلا تاکنون اصلی‌ترین تامین کننده نفت کوبا بودند که اکنون به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند محموله خود را به این کشور برسانند.

آمریکا دولت کوبا را به حمایت نظامی از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا متهم کرده است.

کمبود سوخت در کوبا طی هفته‌های گذشته منجر به ایجاد صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها، کاهش خدمات ریلی و حمل و نقل درون شهری و عدم استفاده از کولرها در ادارات دولتی شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز سه ماه پیش به کوبا سفر کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده آمریکا دو دیپلمات کوبایی را اخراج کرد

با وجود انتقادات کاخ سفید، موگرینی به کوبا سفرکرد

بولتون: زمان اقدام علیه نیکلاس مادورو فرا رسیده است