Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رویترز: افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو

رویترز: افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد خارجی و پنج منبع نزدیک به خانواده سلطنتی عربستان سعودی نوشته است که چندین شاخه مهم در خانواده آل سعود (خانواده ای متشکل از حدود ۱۰ هزار نفر) نگرانی شان را درباره توانایی ولیعهد در دفاع و رهبری خانواده آل سعود ابراز کرده‌اند.

آگهی

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از افزایش نارضایتی و انتقاد از محمد‌ بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در میان خانواده آل سعود خبر داده است.

این خبرگزاری نوشته است که پس از حملات به تاسیسات نفتی آرامکو در ماه گذشته، برخی از اعضای خانواده آل سعود و نخبگان تجاری از شیوه رهبری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی ابراز «ناامیدی» کرده‌اند.

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد خارجی و پنج منبع نزدیک به خانواده سلطنتی عربستان سعودی نوشته است که چندین شاخه مهم در خانواده آل سعود (خانواده ای متشکل از حدود ۱۰ هزار نفر) نگرانی شان را درباره توانایی ولیعهد در دفاع و رهبری «بزرگترین صادرکننده نفت جهان» ابراز کرده‌اند.

منابعی که رویترز به آنها دسترسی داشته است همچنین گفته‌اند که حملات به آرامکو باعث افزایش نارضایتی در برخی محافل نخبگان اقتصادی در عربستان سعودی شده است که معتقدند بن سلمان به دنبال قبضه هر چه بیشتر قدرت است. برخی از این افراد گفته اند که این رویداد همچنین باعث افزایش انتقادات کسانی شده است که معتقند بن سلمان رویکرد به شدت پرخاشگرانه‌ای در مواجه با ایران در پی گرفته است.

یکی از منابع رویترز که عضو محفل نخبگان عربستان سعودی به شمار می آید و با خانواده سلطنتی در ارتباط است گفته است: «خشم و ناراحتی زیادی نسبت به شیوه رهبری بن سلمان وجود دارد. چطور آنها نتوانستند این حملات را تشخیص دهند؟»

این منبع به رویترز گفته است که برخی از اعضای محافل نخبگان عربستان سعودی همچنین گفته اند که هیچ اعتمادی به ولیعهد ندارند، ادعایی که چهار منبع دیگر و دیپلمات ارشد خارجی آنرا تایید کرده است.

با این وجود ولیعهد حامیان سرسختی نیز در کشور دارد. یک منبع سعودی از محافل وفادر به ولیعهد گفته است: «آخرین رویدادهای رخ داده تاثیری بر وی بعنوان حاکم بالقوه ندارد زیرا او تلاش می کند مانع گسترش نفوذ ایران در منطقه شود. این یک مسئله میهن‌پرستانه است. تا زمانی که پدر در قید حیات است، خطری او را تهدید نخواهد کرد.»

یک دپیلمات خارجی دیگر به رویترز گفته است که مردم عادی می خواهند پشت بن سلمان بعنوان یک رهبر قوی، قاطع و پویا متحد شوند.

دفتر رسانه‌ای دولت عربستان سعودی در تماس خبرگزاری رویترز برای پاسخ به سوالاتی درباره مدعیات این منابع، حاضر به پاسخگویی نشده است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه سی.بی.اس گفت که دفاع از عربستان سعودی دشوار است زیرا این کشور یک پادشاهی بزرگ با تهدیداتی در مقیاس بزرگ است. او همچنین گفته است که مواجه با این تهدیدات چالش بسیار جدیی است.

ولیعهد عربستان سعودی همچنین خواستار اقدام جهانی قدرتمند علیه ایران شده اما افزوده است که ترجیح او «راه حل صلح آمیز» در مواجه با ایران است.

در جریان حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی، ریاض و واشنگتن، تهران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده است. اتهاماتی که تهران رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان: در قبال حمله به تاسیسات آرامکو واکنش مناسب نشان می‌دهیم

آنچه از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان می‌دانیم

جشن تولد پادشاه بریتانیا و نخستین حضور کیت میدلتون در مراسم‌های عمومی پس از ۶ ماه غیبت